Bulut BilişimTeknoloji

Geliştiriciler İçin Xcode Cloud Aboneliği Başlatıldı!

Tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar geliştiren teknoloji devi Apple, geçtiğimiz yıl geliştiricilerin ortak çalışabilmesini sağlamak için bir çalışma başlatmıştı.

Bildiğiniz gibi geliştiriciler, yazılım mühendisleri vb. meslek icra eden tüm kişiler için, birlikte iş birliği yapmak ve çeşitli projelerin kaynak kodlarının paylaşıldığı birçok platform bulunuyor. Apple, uygulama oluşturma ve geliştirme, otomatik testleri paralel olarak çalıştırma, test kullanıcılarına uygulama sağlama ve kullanıcı geri bildirimlerini görüntüleme konularında birçok araç sağlamak için, bulut tabanlı Xcode Cloud‘u geliştirdi.

Öncelikle, Xcode Cloud nedir?

Bahsettiğimiz gibi, geliştiricilerin diğer geliştiriciler ile birleştiği ve kullanılan birçok araç var. Bazen, herhangi bir projeyi geliştirirken, yeni özellikler eklemek veya mevcut hataları düzeltmek gerekebiliyor. Üstelik her adımda projeni test edilmesi gerekiyor. Bu tarz durumlarda CI/CD araçlarını kullanmak, kulağa daha mantıklı geliyor.

CI/CD, sürdürülebilir şekilde yayınlanabilen bir yazılım geliştirme yoludur. Sürekli Entegrasyon (CI) ve Sürekli Teslimat (CD) uygulamalarının birleşimini ifade eder.

 

Anlık bir problemin çıkmasına karşılık hazır paketler gerekebilir ve bu durumda araçlar oldukça yardımcı olur.

Şirket, uygulamaların daha iyi geliştirilmesi için, geliştiricilere yeni araçlar ve üst düzey teknolojiler sunmaya devam ediyor. Xcode Cloud, bulut tabanlı bütün araçları bir araya getiriyor ve uygulamaların geliştirilip, sunulmasını hızlandırıyor. Xcode Cloud ile şifreli veriler ve çift faktörlü kimlik doğrulama sayesinde, projeleriniz güvende tutuluyor. 

Xcode Cloud
Xcode Cloud

Xcode Cloud, beta sürümden tüm geliştiricilere sunuldu.

Apple, birkaç aylık beta testlerinden sonra, Xcode Cloud aboneliği satın alabileceğimizi duyurdu. Tüm geliştiriciler için erişim genişletildi fakat toplam işlem saatine göre, geliştiricilerin seçebileceği 4 adet abonelik planı bulunuyor. Geliştiriciler, ayda 25 saatlik işlem süresi için 2023 yılı Aralık ayının sonuna kadar herhangi bir ücret ödemeyecek.

Xcode Cloud abonelik planları: 

  • Ayda 25 saat işlem süresi 2023 Aralık ayına kadar ücretsiz, daha sonra her ay 14.99$
  • Ayda 100 saat işlem süresi için 49.99$
  • Ayda 250 saat işlem süresi için 99.99$
  • Ayda 1000 saat işlem süresi için 399.99$

Bulut üzerinden bir uygulama oluşturmak veya testler yapmak gibi bir görevler için kullanılan her saat işlem süresini kapsıyor. App Store Connect ve Apple Developer uygulamaları üzerinden, işlem sürelerinizi izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu