Yapay Zekaİş TeknolojileriYeni Teknolojiler

Optimus: Tesla’nın Yeni İnsansı Robotu!

Elektrikli araç tasarlayan ve üreten Tesla şirketinin CEO'su Elon Musk, bünyede tekrar eden işlerde kullanılması için insansı robot üreteceğini açıklamıştı.

Elektrikli araç tasarlayan ve üreten Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk, bünyede tekrar eden işlerde kullanılması için insansı robot üreteceğini açıklamıştı.

Musk, azalan doğum oranı sebebiyle gelecekte çalışan insan bulunmayacağı endişesini defalarca dile getirmişti. Endişesinden doğan oluşacak boşluğu, kendi ürettiği insansı robotlar ile tamamlamayı hedeflediğini düşünüyoruz.

Tesla Optimus isimli projenin, 30 Eylül’deki Tesla Al Day etkinliğinde çalışır prototip versiyonunun tanıtılması ve önümüzdeki yıl Tesla Botlar‘ın insan gücü yerine kullanılması hedefleniyor.

Geçen yıl düzenlenen Tesla AI Day, şirketin kendi sürüş programına odaklanan bir etkinlikti. Tesla, etkinliğinde ”Dojo” süper bilgisayarını tanıtmıştı.

Tesla’nın insansı robot projesinin (optimus) tanıtılmasına çok az kalmışken ilk fotoğraf geldi.

Tesla Optimus
Tesla Optimus

Kısa bir süre önce resmi hesaptan fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafta çok fazla ayrıntı gözükmemekle beraber sadece CEO’nun verdiği bilgiler kadarını biliyoruz. Elon Musk, Tesla Botlar’ın üzerinde çok fazla bilir kişinin çalıştığını ve özel kadrosunu sürekli büyüttüklerini söylüyor.

Sadece el ve kolların gözüktüğü fotoğrafta, çok özel bir tasarım yapılmayacağını tahmin edebiliyoruz. Musk, Tesla Botlar’ın tekrar eden sıkıcı görevler için kullanılacağını, 60 kg ağırlığında olacağını ve gelişmiş yapay zekâ üzerine kurulduğunu da ayrıca belirtmişti.

Ayrıca Musk, insansı robotların benzersiz kişilik geliştirebileceklerine dair merak uyandırıcı bir açıklamada bulunmuştu. Bu da demek oluyor ki, insansı robotlar sahiplerine ve ortama göre belirli kişilikler belirleyecek ve adeta bir arkadaşa dönüşecek.

Tesla tekrar eden görevler için kullanılacağını söylese de, Tesla Bot’un zaman içinde gelişmesini ve onu hem ticari hem de tüketici uygulamaları için yararlı kılacak daha geniş görev yelpazeleri edinebilmesini planlıyor gibi görünüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu