Yapay Zeka

Google DeepMind, TacticAI’yi Tanıtıyor!

Liverpool FC ile işbirliği içinde geliştirilen yapay zeka modeli TacticAI, köşe vuruşları sırasında oyuncuların konumlandırılmasına yardımcı olacak. İşte detaylar!

Google DeepMind, en son yapay zeka (AI) yeniliği olan TacticAI‘yi duyurdu. Yapay zeka asistanı, futbol  antrenörlerinin etkili köşe vuruşu stratejileri oluşturmasına yardımcı olmak için tahmine dayalı ve üretken yapay zeka becerilerini kullanıyor. İngiltere Premier Lig kulübü Liverpool FC ile işbirliği içinde geliştirildi. İşte detaylar…

TacticAI ile köşe vuruşlarında başarı oranı artacak!

Yeni aracını bir yazı ile tanıtan şirket Google DeepMind, “Bugün, Nature Communications’da, tahmine dayalı ve üretken yapay zeka yoluyla uzmanlara özellikle köşe vuruşlarında taktiksel bilgiler sağlayabilen bir yapay zeka (AI) sistemi olan TacticAI’yi tanıtıyoruz.” dedi. Yapay zeka aracı temel olarak köşe vuruşu verildiğinde, hücum eden takımdan bir oyuncu sahanın köşesinden serbest vuruş kullanacak ve her iki takımın diğer oyuncuları da kendileri için avantajlı olacağını düşündükleri pozisyonlara yerleşmesini planlayacak. Geliştirici şirkete göre, bu yapay zeka aracı hücum yapan oyuncuların gol atma şansını artırmak için tercih edilmesi gereken pozisyonlar ve koşular hakkında bilgileri aktarıyor.

tacticai

Hatta gerçekleştirdiği ölçüme dayalı olarak topun alıcılarını belirleyebilecek. TacticAI, ön görüsünü hazırlamak için hem tahmine dayalı hem de üretken yapay zekayı sistemini içeriyor. Geçmiş maçlardan elde ettiği köşe vuruşu taktiklerinden verileri kullanıyor. Temel olarak kullandığı oyuncu konumu, koşular, oyuncunun boyu, savunma boşlukları içerisinde işleyerek eğitiliyor. Şirket Google, Liverpool FC futbol uzmanlarının kör bir testte yapay zeka tarafından verilen önerilerin gerçek kornerlerden ayırt edilemediğini ve yüzde 90 oranında doğru sonuçlar verdiğini tespit ettiğini söylüyor.

PlayStation 5 Pro Detayları Açıklandı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu