Sanal GerçeklikEğlenceMobil OyunPC OyunlarıYeni Teknolojiler

Horizon Worlds: Meta’nın Metaverse Tabanlı Oyunu!

Horizon Worlds, Windows ve Oculus Quest sistemleri için Reality Labs ve Meta Quest tarafından geliştirilen entegre metaverse tabanlı, çevrim içi, çok oyunculu bir video oyunudur. Beta sürümü yayında olan oyun ilk olarak 9 Aralık 2021 tarihinde piyasaya sürüldü.

Facebook artık, Metaverse ve sanal gerçeklik (VR) teknolojilerine odaklanacağını, yalnızca sosyal medya platformu olarak anılmak istemediklerini söylemişti. Bu bağlamda şirket, Metaverse evrenine yönelmek üzere çatı şirketi ismini ”Meta” olarak değiştirdi.

Meta bu adımlardan sonra, geçtiğimiz yıl Metaverse tabanlı Horizon Worlds adlı sanal gerçeklik oyununu ABD’de ve Kanada’da 18 yaş üstü kullanıcılara sundu.

Metaverse hedeflerinden bahsettikten sonra şirketin ilk büyük projesi olan Horizon Worlds‘de, diğer kullanıcılar ile sanal dünyadan hiç kopmadan iş birlikleri yapabilir, fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz. Keşfedebileceğiniz, oynayabileceğiniz ve yaratabileceğiniz bu sosyal deneyime katılmak için indirmeniz yeterli.

Oyunda 18 yaş ve üzerindeki herkes, bacaksız şekilde tasarlanmış VR avatarını oluşturabilecek ve sonrasında avatarınızla birlikte oyuna başlayabileceğiz. Oyunda el aletlerinin de bulunduğu, çeşitli alanlarda yetenek ve hayal gücünüzü gösterebileceğiniz durumlar bulunuyor.

Mark Zuckerberg ile Oculus Quest
Mark Zuckerberg ile Oculus Quest

Bu proje sayesinde, kullanıcıların oyunları programlamasına ve diğer kullanıcılar tarafından programlanan oyunların oynanmasına olanak sağlayan Roblox‘da olduğu gibi, içerik üreticiler bu platform üzerinde de kendi oyunlarını ekleyebilirler. Böylelikle, bir yapıda birçok oyun karşınıza çıkabilir.

Oyun, sanal gerçeklik teknoloji ve yazılım ürünleri şirketi Oculus tarafından üretilen, Oculus Quest 2 VR gözlüğüne sahip olanlar için ücretsiz.

Oculus Quest 2
Oculus Quest 2

Haziran ayında, İngiltere’de piyasaya sürülen oyun Fransa ve İspanya’da da kullanıma açıldı. Gitgide tüm Avrupa’ya erişmesi hedeflenen projenin, Türkiye’ye ne zaman geleceği henüz belli değil. 

Mark Zuckerberg, Horizon Worlds'de.
Mark Zuckerberg, Horizon Worlds’de.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu