Sanal GerçeklikDonanım ve ElektronikEğlencePC OyunlarıTeknolojiYeni Teknolojiler

Meta Quest Pro: Meta’nın Yeni VR Gözlük Projesi!

Meta'nın yeni VR gözlüğü Meta Quest Pro bu yılın sonunda çıkabilir.

Windows ve Oculus Quest sistemleri için Reality Labs ve Meta Quest tarafından geliştirilen, entegre metaverse tabanlı, çevrim içi, çok oyunculu video oyunu Horizon Worlds’den sizlere bahsetmiştik.

Geçtiğimiz yıl Facebook, artık Metaverse ve sanal gerçeklik (VR) teknolojilerine odaklanacağını söyleyerek, Metaverse evrenine yönelmek üzere çatı şirketi ismini ”Meta” olarak değiştirdi. O günden bugüne Meta şirketinin birçok Metaverse projesi de bulunuyor.

Hatta geçtiğimiz günlerde, Meta şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg, Horizon Worlds’den bir selfieyi de bizlere paylaşmıştı;

MArk Zuckerberg, Horizon World'den selfie
MArk Zuckerberg, Horizon World’den selfie

Fakat, 10 milyar dolar maliyetli projeden gelen selfie, pek beğenilmedi ve kullanıcıların oldukça tepkisini çekti. Bu sebeple Zuckerberg, gelen tepkilere karşılık grafiklerin geliştirileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Hatırlarsanız selfienin paylaşıldığı bu oyun, Oculus Quest 2 VR gözlüğüne sahip olanlar için ücretsizdi.

Meta’nın yeni VR gözlüğü Meta Quest Pro bu yılın sonunda çıkabilir.

Quest başlıkların üçüncü neslinin bu yıl piyasaya çıkması bekleniyordu. Büyük olasılıkla Metaverse düşünülerek üretilen başlık, Metaverse’e giriş anahtarınız olabilir.

Geçtiğimiz günlerde, Spotify üzerinden gerçekleştirilen bir podcast yayınına katılan Zuckerberg, yeni VR başlığı için bazı açıklamalar yaptı. Öncelikle CEO’nun “Proje Cambria” ismiyle hitap ettiği yeni başlık, Ekim ayının sonunda yapılacak olan Connect konferansında tanıtılacak. Fakat sızıntılar, başlığın isminin Meta Quest Pro olacağı yönünde.

Meta‘nın donanım için kullandığı kod adının ”Cambria” olması sebebiyle, Mark Zuckerberg bu isimle atıfta bulunmuş olabilir. CEO’nun yaptığı bazı açıklamalar, başlığın Quest ile uyumlu olacağı fakat Cambria’nın tamamen yeni ve gelişmiş üst düzey bir ürün olacağı yönünde.

Oculus Quest Pro
Oculus Quest Pro

Yeni VR başlığın özellikleri metaverse evrenini yeniden şekillendirebilir.

Oculus, Meta bünyesine dahil edildiğinden beri, üzerine yoğun bir şekilde çalışılan yeni VR başlık, özellikleri sebebiyle sanal gerçeklik (VR) piyasasını yeniden şekillendirebilir.

Yapılan açıklamalara göre, başlığın yeni özel yüz izleme sensörleri ile, daha zengin ve gerçekçi sosyal etkileşimlerin sunulması hedefleniyor. Böylelikle, doğal göz teması kurabileceğiniz ve yüz ifadelerinizi en doğru şekilde yansıtabilecek avatarlarınız olacak. 

Ayrıca, cihaz lenslerinin boyutunu küçültmek için, katlama tekniğiyle çalışan ”Pancake Lens” adı verilen teknolojiyle, ekran teknolojisinin ve form faktörünün sınırları zorlanacak.

Yeni VR başlığın fiyatı henüz bilinmiyor fakat Oculus Quest 2’nin fiyatları 299 dolardan başlıyor. Bu sebeple Pro modelin, ”fiyat yelpazesinin en üst ucunda” açıklamalarıyla beraber düşünüldüğünde, fiyatının 600-800 dolar arası olabileceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu