Yapay ZekaTeknoloji

Google’ın Yapay Zekâsı LaMDA ile Konuşabileceğiz!

Birçok alanda girişimi ve projesi bulunan Google şirketinin, özellikle yapay zekâ alanına büyük katkıları bulunuyor. Yapay zekâ teknolojisinin oldukça geliştiği ve günlük hayatımıza entegre olmaya başladığı günümüzde, büyük teknoloji şirketleri birçok yenilik ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Karşımızda robotun olduğuna inanamayacağımız kadar gerçekçi insansı robotlar, rutin işlerimizi yapabilecek yetenekli robotlar, hatta yazdığımız her metin öbeğinden görsel elde edebilen modeller ile teknoloji gitgide bizi şaşırtıyor.

Şirket, yeni bir yapay zekâ hamlesi olarak, I/O konferansında LaMDA 2’yi tanıtmıştı.

Google I/O konferansı, LaMDA 2
Google I/O konferansı

LaMDA, insanlarla açık uçlu konuşmalar yapmak ve diyaloglar kurmak için veri kümeleri üzerinde eğitilebilen bir konuşmaya dayalı yapay zekâ modeli. Programın temel amaçlarından bir tanesi, LaMDA’nın farklı senaryolara ne kadar hızlı tepkiler verdiğini görmek.

Söz konusu yapay zekâ modeli, kelimeleri okuyup anlamak, kelimelerin birbirleriyle nasıl ilişki kurduklarını tespit etmek ve tüm bunlara uygun bir cevap bulmak için eğitilerek bir sinir ağı mimarisi üzerine inşa edildi.

Google şirketi, LaMDA 2 modeli için, güvenlik ve doğrulukta önemli iyileştirmeler yapılmış olsa da, daha çok yol kat etmeleri gerektiğini vurgulamıştı.

Daha öncesinde, Google’daki bir mühendisin projenin duyarlılık kazandığını söylese de, bunun doğru olmadığı söylendi ve mühendis açığa alındı. Şirket, bir makinenin insanlar gibi duygu ve hisleri deneyimleyebildiği ihtimalinin daha uzak olduğunu belirtti.

Google, LaMDA ile iletişim kurabilmemiz için bir beta sürüm yayınladı.

LaMDA 2, birçok dil yapısını ve kelimeleri analiz edip öğrenme yetisine sahip. Böylelikle, yüzlerce dili biliyor. Modelin doğal dil işleme (NLP) özelliğiyle desteklenen, anlık çeviri yapma ve videolara alt yazı ekleme gibi uzun sürebicek işleri hızlıca yapabilme gibi, kullanışlı özellikleri de mevcut.

Geçtiğimiz günlerde şirket, kullanıcıların yapay zekâ destekli modellerin üretimine geçmeden önce, geliştirme laboratuvarlarından denemelerine olanak tanıyan bir Android uygulaması olan AI Test Kitchen’ı sundu.

AI Test Kitchen
AI Test Kitchen

AI Test Kitchen‘da, şirketin en son AI (yapay zekâ) teknolojilerinin demoları sunulacak. Böylelikle, henüz geliştirilmesi tamamlanmamış ürünlerin, Google’da nasıl kullanıldığını incelemenize fırsat sunulacak. Bahsettiğimiz LaMDA 2’nin de, son sürüm yeteneklerini keşfedebileceksiniz.

AI Test Kitchen üzerinden, bir hedef veya konu listelemesini ve onu alt görevlere bölmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca, bir yeri adlandırabilir veya keşfedilecek yollar sunmasını sağlayabileceksiniz.

Yalnız şirket, LaMDA’nın verebileceği cevapların uygunsuz veya yanlış olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. LaMDA ile görüşme sırasında herhangi bir kişisel bilgi paylaşmamanız sizin için daha iyi olur fakat gerektiğinde konuşmaları silebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu