Bilgi TeknolojileriTeknoloji

Android Uygulamalar Tüm Platformlarda Çalışacak!

Software Development Kit (SDK), Yazılım Geliştirme Kiti anlamına gelen, çeşitli platformlara uygulama geliştirmeyi sağlayan bir yazılım geliştirme kitidir. Amaç, çoklu cihaz bağlantısının önünü açmak olduğu yazılım, çeşitli cihazlarda android uygulamalarının çalışmasını kolaylaştıracak.

Bilgisayar yazılımı, e-ticaret, yapay zekâ ve tüketici elektroniği gibi birçok alana odaklanan Google şirketinin, bu yönde birçok çalışması bulunuyordu. Şirketin geliştirdiği yeni kitiyle Android uygulamaları için yeni bir dönem başlatacak.

Artık Android uygulamalar tüm platformlarda çalışacak.

Google geliştiricileri, uygulamalarının Android olmayan akıllı cihazlarda çalışmasını sağlamak için tüm araçları içeren yeni bir yazılım geliştirme kitini (SDK) piyasaya sürüyor.

Geliştirilen kitin, yakındaki cihazları keşfetmesi, cihazlar arası güvenli bağlantılar kurması ve uygulamayı birden fazla cihazda barındırması gibi önemli 3 görevi gerçekleştirmesi hedefleniyor. Geliştiricilerin yaptığı açıklamalara göre, SDK bağlantı için Wi-Fi, Bluetooth ve ultra geniş bant (UWB) kullanacak.

UWB teknolojisi, yüksek hızda veri aktarımı, düşük gecikmeli iletişim ve UWB Konumlandırma Sistemleri (UWBPS) için yaygın olarak kullanılıyor.

Android uygulamalar için Yazılım Geliştirme Kiti (SDK)
uygulamalar için Yazılım Geliştirme Kiti (SDK)

SDK ile uygulamalarınız, android olmayan akıllı cihazlarda hatta arabada bile  düzgün çalışacak.

Google’ın geliştirdiği SDK birçok alanda kullanışlı gibi duruyor. Bir akıllı cihazınızdan yaptığınız işleme, örneğin şarjınızın bitmesi gibi durumlarda ve/veya başka cihaza geçmeniz gerektiğinde, işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Cihazlar arası set, şu anda yalnızca geliştirici ön izlemesinde mevcut olmakla beraber, şimdilik  telefon ve tabletlerle çalışıyor. Şirket kullanışlı geliştirmesini giderek iOS ve Windows gibi,  olmayan işletim sistemlerine genişletmek istiyor.

Şu an geliştirilme aşamasında olan,   kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayacak SDK’nın, bize ne zaman ulaşacağını ve kitin nasıl uygulanacağını henüz bilmiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu