İnternetSosyal Medya

Instagram Gençler İçin Kısıtlayıcı Filtre Yayınladı!

Video ve fotoğraf paylaşımlarında oldukça popüler olan sosyal medya platformu Instagram, günden güne genç kullanıcıların ve hassas içerik paylaşımlarının artması sebebiyle, yeni güvenlik önlemleri almaya karar verdi.

Günümüzde, haber kanallarını televizyondan değil, sosyal medya platformlarından daha çok takip eder olduk. Bunun sebebi, sosyal medyada anlık olarak paylaşım yapılabilmesi ve kullanıcılara en hızlı şekilde ulaştırılabilmesi.

Popüler sosyal medya platformu Instagram’ın, aylık olarak 2 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Bu yüksek rakamların belirli bir oranını da genç kullanıcılar oluşturuyor. Dünyada her şeyin paylaşıldığı platformlara artık sınırlamalar getiriliyor.

Instagram, ”Daha az” seçeneğini kullanıma sundu.

Geçtiğimiz aylarda platformun, yapay zekâ destekli yüz tanıma özelliğiyle, kullanıcılardan yaş doğrulaması isteyeceğinden bahsetmiştik. Böylelikle, platform 18 yaş altı kullanıcıları ve sahte hesapları tespit edebilecekti. Zaten uygulamaya kaydolmak için, resmi olarak en az 13 yaşında olmanız gerekiyor.

Aldığımız yeni bilgilere göre, gelecek yeni kısıtlamalar, ”Daha az” seçeneği adı altında olacak ve 16 yaş altı kullanıcılara gösterilecek içerikler filtrelenecek. Instagram, genç kullanıcılarına ”Daha az” seçeneğini aktif etmeleri için bildirim bile göndermeye başladı. 

Instagram, hassas içerik kontrolü
Instagram, hassas içerik kontrolü

Genç kullanıcılar, Instagram’da neredeyse hiç hassas içerik göremeyecek.

16 yaş altı kullanıcılarda artık, Haber Akışı, Keşfet, Reels hatta Arama sekmesinde bile hassas içerikler azaltılacak. Uygulama geçtiğimiz aylarda, 16 yaş altı kullanıcı hesaplarını direkt gizli hesap olarak oluşturmaya, hali hazırdaki hesapları da gizli hesaba çevirmeye başlamıştı.

Yeni filtreleme yöntemiyle beraber, genç kullanıcılar neredeyse hiç hassas içerik görmeyecek fakat, bu filtre kullanıcıların takip ettiği hesaplar için geçerli değil. Daha az sponsorlu reklam ve hassas içeriğin karşınıza çıkacağı filtre, yalnızca takip edilmeyen yabancı hesaplar için geçerlidir.

Günümüzde, ebeveyn kontrolü ile birlikte uygulamalar daha güvenli hale getirilmeye çalışıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu