Kültür SanatEğlence

Yazılım Geliştiricilerinden Film Tavsiyeleri

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte, meslek ve ilgi alanlarımız da geleceğe yönelik şekil alıyor. İzlediğimiz filmler de bu duruma dahil.

Bilişim teknolojileri meslekleri günümüzde çok popüler ve bu meslekleri icra etmek zahmetli olduğu kadar da zevkli. Web Tasarım ve Programcılığı, Uygulama Geliştiricisi, Programlama, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Network Uzmanı gibi meslekler oldukça popülerleşti ve üniversitelerin eğitim veren bölümleriyle birlikte alan dersleri de çoğalmış durumda.

Yazılıma ilgi duyan ve bu mesleğe gönül verecek kişiler için eğlenceli olabilecek bir içerik hazırladık.

Yazılım ve teknolojinin hayatımızda ne kadar önemli bir yerde olduğunu hem öğrenip hem de keyif geçirecek bir aktivite olarak, dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz, izleyebileceğiniz yazılım ve teknoloji konulu bazı filmleri sizler için listeledik.

  1. The Matrix
    The Matrix filmi.
    The Matrix

Çoğunluğun tekrar tekrar izlediğini düşündüğüm fakat hatırlatmakta fayda gördüğüm bir film serisi. İlk 1999’da gösterime giren film serisinin son devam filmi, 1 Nisan 2022’de gösterime girerek tekrar gündeme gelmişti. Döneminde filmin senaristliğini yapan Wachowksi Kardeşler, birçok izleyicinin başını döndürmüştür.

Çok fazla hayran kitlesine sahip film, Neo isimli iyi bir yazılım şirketinde görev alan bir yazılımcının, Matrix’i çözmeye çalışırken başına gelenleri konu alıyor. Film, çok ileri seviye bir teknoloji evreninde geçiyor. Filmi izleyenlerin bakış açısının çok genişleyeceğine inanıyor ve kesinlikle izlemeyenler için tavsiye ediyoruz. Seride 4 devam filmi bulunuyor.

2. Ben Kimim? (Who Am I)

Ben Kimim? filmi.
Ben Kimim? 

Sonradan Warner Bros tarafından satın alınan Alman yapımı film, 4 Eylül 2014 tarihinde yayınlanmıştı. Film, bilgisayar dâhisi Benjamin’i anlatıyor. Hacker olarak dünya çapında ismini duyurmak isteyen Benjamin’in, CLAY adlı bir yer altı hacker grubu tarafından keşfedildikten ve aralarına katıldıktan sonraki başına gelenleri anlatıyor. Sonrasında Dünya’nın en çok aranan hackerı haline gelen Benjamin ile beraber, teknolojiyle neler yapılabileceğini ve teknolojinin nelere yol açabileceğini çok net görmüş oluyoruz.

3. Sosyal Ağ (The Social Network)

Sosyal Ağ filmi.
Sosyal Ağ

David Fincher’ın yönetmen koltuğunda oturduğu başrollerini Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield’ın paylaştığı 3 Oscar ödüllü ABD yapımınnda, Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg’in, bir fikrin nasıl çığ gibi büyüdüğünü ve sosyal çevresini nasıl etkilediğini anlatıyor.

Çok fazla yazılım sahnesi içermese de, girişim fikirlerine ve nasıl yollar izlendiğine dair, izleyicilere ışık tutabilir. Dünya çağındaki en büyük sosyal ağ Facebook’un nasıl şekillendiğini merak edenlere ve girişimciliğe meraklı sinema severlere bu yapımı akıcılığıyla tavsiye ediyoruz. Filmde ünlü şarkıcı Justin Timberlake de yer alıyor.

4. Sanal Korsan (Take Down)

Sanal Korsan filmi.
Sanal Korsan

2000 yılı yapımı bu görsel şölenin yönetmen koltuğunda Joe Chappelle oturuyor. Ayrıca yapım, aynı isimli kitabından uyarlandı. Yapım, dünyanın en iyi bilgisayar korsanı Kevin’ın nasıl dişine göre bir rakip bulduğunu anlatıyor.

Tüm zamanını giderek daha da zorlaşan siber savaşlarla mücadele ederek geçiren Kevin, eskilerin en iyi korsanı olarak düşünülen bir bilişim güvenlikçisinin bilgisayarını kırmaya çalışıyor. Başrollerinde Skeet Ulrich, Tom Berenger ve Russell Wong yer alıyor.

5. The Imitation Game: Enigma

The Imitation Game: Enigma
The Imitation Game: Enigma

2014 yapımı sinema ürünü, Türkiye’de 20 Şubat 2015 tarihinde Enigma adıyla vizyona girdi. Yönetmen koltuğunda Morten Tyldum oturuyor. Yapım Alan Turing isimli matematikçinin II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını ve dünyanın ilk bilgisayarının icadını anlatıyor.

Tarihi seyir zevki yönünden oldukça tatmin eden yapımın başrolünü Benedict Cumberbatch canlandırırken, oyuncuya Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear ve Allen Leech da eşlik ediyor.  49 ödül 163 adaylığı mevcut ve 1 saat 54 dakikadan oluşuyor.

7. Kod Adı Kılıçbalığı

Kod Adı Kılıçbalığı filmi.
Kod Adı Kılıçbalığı 

Film, Amerika’daki devlet organının kod adı Kılıçbalığı olan bir operasyon başlatıp yarım bırakılmasının ardından açıkta kalan paranın hedef olmasını konu alıyor. Film, paranın özel bir güvenlik koduyla saklanması sebebiyle hackera ihtiyaç duyan silahlı örgüt lideri Gabriel Shear üzerinden akıyor.

Gabriel’i ise, usta oyuncu John Travolta canlandırıyor. Yönetmen koltuğunda Dominic Sena var. Hugh Jackman, Halle Berry, Sam Shepard gibi oyuncuların eşlik ettiği bu yapım, seyir zevki, akıcılık açısından ve müthiş oyunculuklarla kesinlikle tavsiye ediyoruz.

8. Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates Of Silicon Valley)

Silikon Vadisinin Korsanları filmi.
Silikon Vadisinin Korsanları

Filmde, 1976’da Steve Jobs‘ın evin garajında Steve Wozniak‘la birlikte teknoloji devi Apple’ı kurmaları, Microsoft’un MS-DOS‘u nasıl yazdığı, Apple ve Microsoft arasındaki rekabeti, kişisel bilgisayarların doğuşu ve gelişimi, Jobs’ın nasıl erken yaşlarda Bill Gates’le tanıştığını ve üniversite dönemleri anlatılıyor.

Teknolojiye ve teknoloji devi firmaların tarihine meraklı sinema severlerin bayılacağına inanıyoruz. Yönetmen koltuğunda, aynı zamanda senaristliğini de yapan Martyn Burke oturuyor.

Tekrar tekrar izlenebileceğini düşündüğüm bu filmler, bilgi teknolojileri meslekleri edindikten sonra izlendiğinde ise birçok ayrıntıyı kaçırmış olduğunuzu fark ettirecek.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu