Yazılım Dilleri

SDK ile API Farkı, Yazılımda Önemli Yere Sahipler

SDK ve API'lerin işlem hatlarında, amaç ve kullanım alanları olarak bazı farklılıklar mevcut.

Yazılım Geliştirme Kitleri (SDK) ve Uygulama Programlama Arayüzleri (API), yazılım geliştirmede oldukça önemli yere sahip 2 unsurdur. Her iki unsur da yazılım geliştirme amacı altında kullanılır. Fakat SDK ile API’lerin işlem hatlarında, amaç ve kullanım alanları olarak bazı farklılıklar mevcut.

İnternet kullanım oranının oldukça artması sebebiyle, üretici ve firmalar, tüketiciyle en iyi iletişim yolu olan web sitelere yönelmeye başladılar. Bir uygulama geliştirmek ve web sitenize eklemeler yapmak istiyorsanız, geliştiriciler devreye giriyor. Çokça kullandığımız web sitelerinin, arkasındaki süreci bilmekte fayda var.

SDK ile API
SDK ile API

API nedir?

API (Application Programming Interface) yani  Uygulama Programlama Arayüzleri dediğimiz kavram, bir uygulamanın veya servisin, yapabileceklerine erişebilmemizi sağlayan bir arayüzdür. Verdiğimiz komutlar, sunucu tarafından alınır, yorumlanır ve gerekli eylemler gerçekleştirilir. Tüm bu evrelerin hepsi API aracılığıyla gerçekleşir.

Google, WhatsApp, macOS, Youtube, Twitter, Facebook, Android, jQuery, WordPress gibi hizmet ve sunucuların hepsinde API vardır. WhatsApp üzerinden her mesaj gönderdiğinizde, telefonunuzdan hava durumunu her kontrol edişinizde API kullanıyorsunuz. Teknoloji şirketleri, müşterileri için ve/veya sürekli kullanım için API’ler oluşturuyor.

Restoranda sipariş verdiğiniz garson, siparişinizi (komut) anlayarak, mutfağa iletir (veri) ve siparişinizi size ulaştırarak API aracı görevini tamamlamış olur. API temel olarak, iki platform arasındaki iletişim veri paylaşımını kolaylaştıran bir arayüz olarak tanımlanabilir.

Cihazınız ve sunucular hiçbir zaman birbirlerine savunmasız bir şekilde açık değildir yani, iki taraf da yalnızca gerekli olanı paylaşır. Böylelikle API’ler bir güvenlik katmanı olarak görev görür.

SDK nedir?

SDK (Software Development Kit) yani Yazılım geliştirme Kitleri, çeşitli platformlara uygulama geliştirmeyi sağlayan bir dizi yazılım aracıdır. SKD’lar, geliştiricilerin kullanabileceği kod kitaplığı, hata ayıklayıcılar, belgeler, kod, kılavuzlar ve kod örneklerini gibi birçok şeyi içerir. Ayrıca geliştiriciler, daha sonradan bu araçları kendi uygulamalarına entegre edebilir.

SDK’lar belirli platform ve yazılım dilinde kullanılmak için oluşturuldu. Yani, Android uygulaması oluşturmak isteyenler Android SDK, iOS’a uygulama oluşturmak isteyenler ise, iOS SDK kitine ihtiyaç duyar. Eğer uygulamanızın çalışmasını istiyorsanız, mutlaka doğru kiti kullanmanız gerekiyor.

API’ler bazen, arabirim işlevi sağlamak için bir SDK‘nın parçası olabilir. SDK’nın en kullanılabilir özellikleri arasında, diğer SDK’lar ile uyumlu çalışıyor, kullanımı kolay ve işlevsel olması.

SDK ile API arasındaki fark nedir?

Öncelikle, ikisi arasında hangisini seçmek daha doğru olur demek yanlıştır. Çünkü, SDK ve API’lerin kullanım yerlerine göre daha iyi olduğu alanlar vardır yani, biri diğerinden iyi değildir. SDK ve API’lerin birbiriyle örtüşmeleri gerekir. Uygulamanızdaki hizmetleri kolaylaştırmak için aslında, her ikisi de gereklidir.

Geliştirici, uygulama geliştirmek için bir SDK kullandığında, geliştirilen uygulamanın, diğer uygulamalarla iletişim halinde olması gerekir. Bu iletişim olmasını dağlamak, API içerir. API, bir nevi iletişim aracı olarak kullanılır. API ile yeni bir uygulama oluşturamazsınız. 

API, hizmet sunmak için oluşturulan bir arabirim iken, SDK belirli bir amaç için oluşturulan kod parçalarıdır. 

Geliştirme gereksinimlerinin giderek karmaşık bir hal alması sebebi ile, SDK’lar ve API’ler gerekli araçları sunarak süreci kolaylaştırıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu