Yapay Zeka

Yapay Zeka Modeli İnsan Ömrünü Tahmin Edebilir Mi?

Uzmanlar, Life2vec'in, bireylerin ömrü de dahil olmak üzere geleceği tahmin edebildiğini söyledi. İşte detaylar!

Uzmanlar, bireyin kişiliğinden yaşam süresine kadar her şeyi tahmin etmek için sağlık geçmişi, eğitim, iş ve gelir gibi yaşam olaylarını temel alarak sonuç veren bir yapay zeka (AI) aracı geliştirdi. Gelin detaylara bakalım…

Yapay Zeka Modeli Ömrünüzü Bilebilir Mi?

ChatGPT gibi büyük dil modellerini destekleyen transformatör modelleri kullanılarak oluşturulan “life2vec” adı verilen yeni yapay zeka modeli, Danimarka’nın tüm nüfusundan alınan bir veri seti üzerinde eğitilmeye başlandı. Uzmanlar, Life2vec’in, bireylerin ömrü de dahil olmak üzere geleceği, doğrulukla tahmin edebildiğini açıkladı.

Ayrıca, öngörü gücüne rağmen araştırma ekibi, bunun başlı başına bir amaç olmadığını, gelecekteki çalışmalar için temel olarak kullanılması için geliştirilen bir model olduğunun altını çiziyor. ABD’deki Northeastern Üniversitesi’nden profesör Tina Eliassi-Rad, “Bu modellerin ne kadar iyi olduğunu değerlendirmek için tahmin kullanıyor olsak da, bu yapay zeka aracı gerçek insanlar üzerinde tahmin yapmak için kullanılmamalıdır” diyor.

yapay-zeka-modeli

Eliassi-Rad, “Ne kadar doğru sonuçlar alsak da bu, belirli bir popülasyonun belirli bir veri setine dayanan  tahmin modeli olduğunu unutmamak gerek” dedi. Geliştirici ekip, sosyologları da bu aracı oluşturma sürecine dahil ederek, araçlarının üzerinde eğitim aldığı devasa veri kümesinde insanları gözden kaçırmayan, yapay zeka gelişimine insan merkezli bir yaklaşım getirmeyi umut ettiklerini aktardı.

yapay-zeka-modeli
Sune Lehmann

Bilim dergisinden Sune Lehmann, “Bu model, insanların yaşadığı dünyanın diğer birçok modele göre çok daha kapsamlı bir yansımasını sunuyor” diyerek yeni araca vurgu yaptı. Life2vec’in kalbinde uzmanların modellerini eğitmek için kullandıkları devasa veri seti yer alıyor. Bu veriler, modellerini beslemek üzere yinelenen yaşam olaylarından oluşan uzun kalıplar oluşturmak için kullandı. Danimarka Teknik Üniversitesi’nden profesör Lehmann, “Bir insanın hayatının tüm hikayesi, bir bakıma, bir insanın başına gelebilecek birçok şeyin devasa, uzun bir cümlesi olarak da düşünülebilir” diyor.

GTA 5 ve GTA 6 Kaynak Kodu Dosyaları Sızdırıldı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu