Yapay Zeka

Yapay Zeka Robotu Küfürler Savurdu!

Yapay zeka iş hayatının her alanında bulunmaya başladı. Bir kargo firması için çalışan yapay zeka, bu fikrin ne kadar kötü olabileceğini düşündürmeye başlattı. İşte detaylar!

Çıkan haberlere göre uluslararası bir kargo şirketinin müşterilerle iletişimden sorumlu sosyal medya robotunun sözleri gündeme bomba gibi düştü.

Yapay Zeka Robotundan Pek Yapay Olmayan Küfürler!

Birleşik Krallık’ta bir müşteri, robotun kontrolden çıkarak küfürler savurduğu ve şirketi yerden yere vurduğu anları kaydederek sosyal meday hesabında yayınladı. Şirket müşterisi Ashley Beauchamp’ın sosyal medyada trend olan yapay zeka robotu ile sohbeti 1,3 milyon izlenme ve 20 binden fazla beğeni aldığı görüldü.

yapay-zeka-robotu

Sohbetin içeriği ise şu şekilde, aldığı hizmetten memnun kalmayan Ashley Beauchamp bir insanla konuşmak istiyor. Robot ise Beauchamp’a pek edepli olmayan bir şekilde yanıt veriyor. Ashley Beauchamp’ın şiir yazmasını, küfretmesini ve çalıştığı şirketi eleştirmesini istediği robotta, istenileni gerçekleştiriyor ve şirket için “dünyanın en kötü kargo firması” diyor.

Sonrasında robot, “Bir zamanlar bir sohbet robotu vardı, ama asla yardım edemezdi” diye şiir okumaya başlıyor. Gerçekleşen durum ile ilgili açıklama yapan kargo şirketi, uzun süredir yapay zeka robotlarını operasyonlarında başarıyla kullandıklarını ancak geçen hafta bir robotun hata verdiğini aktardı. Ayrıca şirketin açıklamasına göre küfürbaz robot yeniden başlatılıp güncellemek amacıyla incelemeye alınmış.

yapay-zeka-robotu

ABD basınında ise bu durum, olayın yapay zekanın risklerini gösteren bir örnek olduğunu vurgulandı. İnsanlardan daha başarılı olduğu iddiası sürdürülen bu teknoloji akıllarda soru işaretleri oluşturmaya hızla devam ediyor.

GeForce RTX 4090D Beklentiyi Karşılamayabilir!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu