Yapay Zeka

Yapay Zeka Grok Açık Kaynak Olarak Sunuldu!

Elon Musk’ın kurmuş olduğu yapay zeka şirketinin ilk aracı olan Grok, açık kaynak olarak Github’da paylaşıldı. İşte detaylar!

Elon Musk’ın sahibi olduğu xAI yapay zeka şirketinin ilk ürünü olan chatbot Grok’u daha önce açık kaynak olarak sunacağını dile getirmişti. ChatGPT’ye rakip olacak bu yapay zeka aracı artık GitHub’da tüm kodlarıyla birlikte açık kaynak olarak yer almakta. Grok’un sunulması geliştiricilere önemli bir kaynak olacak diyebiliriz. Ayrıca  modelin geliştirilme süreci de daha hızlı hale gelecek.

Yapay Zeka Grok GitHub’da açık kaynak olarak sunuldu!

Elon Musk’ın yapay zeka şirketi xAI, henüz yeni bir şirket olsa da OpenAI, Meta, Google gibi şirketlere rakip olma yolunda hızla ilerliyor. İlk yapay zeka aracını da açık kaynağın gücünü arkasına alarak geliştirmeye devam ediyor. Şirket xAI, bu açık sürümün 314 milyar parametreli Mixture of-Experts modeli Grok-1’in temel model ağırlıklarını ve ağ mimarisini içerdiğini resmi olarak açıkladı.

yapay-zeka-grok

Şirket daha önce, Grok’u yayınlamıştı. Yayınlandığında projenin yalnızca son dört ay içinde geliştirildiğini duyurmuşlardı. Aracın temel kullanım hedeflerinin kod oluşturma, yaratıcı yazma ve soruları yanıtlama olduğunu söyleyebiliriz. Bu da halihazırda kullanımda olan ChatGPT ile benzer olduğunu bizlere sunuyor. Peki yapay zeka aracını ChatGPT’den ayıran özellik ne? Onu ChatGPT ve diğer araçlardan ayıran temel özellik kullandığı dil. İğneleyici cevapları ve sert, esprili bir üsluba sahip. İlerleyen süreçlerde bu aracın gözde olması muhtemel duruyor. Bizde merakla bekliyoruz.

Metinden Videoya: OpenAI Sora! ”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu