İş TeknolojileriTeknolojiYeni Teknolojiler

Yerli Otomobil Togg, TruGo’yu Test Ediyor!

Togg'un, 2023 yılının ilk zamanlarında Türkiye'de satışta olacağı, 18 ay sonrasında ise Avrupa'da satışa çıkacağı ilan edildi.

Geçtiğimiz haftalarda yerli otomobilimiz Togg’un Gemlik tesisinden gelişmeleri sizlerle paylaşmıştık.

Togg’un resmi Twitter hesabı zaten güncel olarak her şeyi paylaşıyor. Hesap, 18 Temmuz’da yaptığı paylaşımda Togg’un deneme üretimine kısa sürede başlayacaklarını duyurmuştu.

Yerli otomobilimiz hakkında yeni açıklamalar yapıldı. Heyecanla beklenen aracın, 2023 yılının ilk zamanlarında Türkiye’de satışta olacağı, 18 ay sonrasında ise Avrupa’da satışa çıkacağı ilan edildi.

Yerli otomobil CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, “300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir güç sunacak, 200 BG’lik versiyon 7,6, 400 BG’lik versiyon ise 4,8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşacak, bataryası yüzde 80 doluluğa hızlı şarj ile 25 dakikada ulaşabilecektir. Türkiye’nin şarj alt yapısını güçlendirmek üzere de bir şirket kurmuş, bu amaçla bin adet hızlı şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır.” açıklamalarında bulundu.

4 Ağustos itibariyle Elektrikli otomobil şarj ağı için kurulan Togg’un kendi şarj istasyonu TruGo, Gemlik’te ilk kez test edildi.

TruGo kendi resmi hesabından yaptığı video paylaşımına göre, %20 şarja sahip aracın 25 dakika içinde %80’e ulaştığını gösteriyor. Zaman tasarrufu açısından bu etkileyici bir oran gibi görünüyor.

Togg, geçtiğimiz ay Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na başvurusunu yaparak TruGo’nun işletme hakkına sahip olmuştu. Şirket, TruGo markasıyla 180 kWs üzeri cihazları, 81 ilde  600’den fazla lokasyonda ve trafiğin yoğun olduğu bölgelerde 25 km’de bir, daha az olduğu yerlerde 50 km’de bir kurmayı planlıyor.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu