İş TeknolojileriTeknolojiYapay ZekaYeni Teknolojiler

CyberOne: Xiaomi’nin Yeni İnsansı Robotu!

Xiaomi'nin 11 Ağustos tarihinde gerçekleştirdiği etkinlikte, her ne kadar özne katlanabilir telefon Mix Fold 2 olsa da, Optimus'a rakip olacak ''CyberOne'' ismi verilen insansı robotun da sürpriz duyurusu yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde, Çin teknoloji devi Xiaomi’nin elektrikli aracı ”Xiaomi Car” ve rakip teknoloji devi Tesla’nın insansı robotu ”Optimus”un haberlerini sizlere iletmiştik.

Teknoloji devleri birbirleri ile yarışırken, Tesla’nın aksine Xiaomi, yeni insansı robotunun tüm ayrıntılarını ve bir videosunu paylaştı.

Optimus’un yalnızca kollarının dahil olduğu bir görüntü görmüştük. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, insansı robot Optimus hakkında çok az bilgi vermişti. Tekrar eden işlerde kullanmak için üretilen robotun yalnızca kollardan mı oluşacağını henüz bilmiyoruz.

Xiaomi’nin 11 Ağustos tarihinde gerçekleştirdiği etkinlikte, her ne kadar özne katlanabilir telefon Mix Fold 2 olsa da, Optimus’a rakip olacak ”CyberOne” ismi verilen insansı robotun da sürpriz duyurusu yapıldı.

3 dakikalık videonun başında yavaş yavaş yürüyen ve bazı adaptasyon sorunları yaşadığını gördüğümüz robotun, gelişmiş yapay zekâ ile gitgide adapte oluşunu ve keşfini izliyoruz. Robotun her gün yeni beceriler öğrendiği iddia ediliyor.

Sadece video tanıtımı ile kalmayan Xiaomi, şirket CEO’su Lei Jun ile robotu etkinlikte bir araya getirdi.

CyberOne sahneye elinde bir gül ile çıkıyor ve Lei Jun’a takdim ettikten sonra öğrendiği birkaç kung-fu hareketi sergiliyor. Daha sonrasında etkinlik öznesi katlanabilir telefon ile bir öz çekim gerçekleştiriliyor.

Ayrıca CyberOne, ”Mükemmel görünüyor, düzenlememize bile gerek yok hemen paylaşabiliriz.” sözleriyle CEO’nun fotoğraf hakkında ne düşündüğü sorusunu da yanıtlıyor.

İşte heyecan verici CyberOne’ın bilinen bazı özellikleri:

Xiaomi’nin verdiği bilgilere göre CyberOne, 177 cm boyunda ve 52 kg ağırlığında tam ölçekli bir insansı biyonik robot. Ayrıca CyberOne, yüzü kavisli bir OLED panelden oluşarak, dünyayı 3 boyutlu görüyor ve işitme için iki adet mikrofonu bulunuyor.

Robot, 21 eklem hareketini koordine edebilen, kendi geliştirdiği tüm vücut kontrol algoritması ile donatılmış ve en etkileyici özelliklerinden biri, ses aracılığıyla insanların 45 farklı duygu durumunu tespit edebiliyor.

Şirket insansı robotuna ‘‘Metal Bro” şeklinde bir takma isim verdi ve burcunun aslan olduğunu da belirledi. Söz konusu robotun 89.100-104.000$ kadar da etkileyici bir maliyeti bulunuyor.

Hala geliştirilme aşamasında olan Optimus Bot ile CyberOne’ı yan yana görmek heyecan verici olacak. 

CyberOne ve Xiaomi CEO'su Lei Jun
CyberOne ve Xiaomi CEO’su Lei Jun

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu