Yeni Teknolojiler

Betavolt’un 50 Yıl Dayanıklılık Gösteren Bataryası!

Betavolt, geliştirdiği bataryanın asla şarj edilmesi gerekmeden sonsuz bir güç sağlayabileceğini söylüyor. İşte detaylar!

Teknolojik gelişmeleri sıkça dünyaya duyuran Çin’den yeni bir girişim haberi şok etkisi yarattı. Betavolt şarj ya da bakım gerektirmeden 50 yıl boyunca elektrik üretebileceğini iddia ettiği yeni bataryayı dünyaya duyurdu. Detaylar haberimizde…

Betavolt’tan devrim niteliğinde bir buluş!

Çin’de Pekin merkezli girişim Betavolt, nükleer bataryasının dünyada atom enerjisinin minyatürleştirilmesini gerçekleştiren ilk batarya olduğunu duyurdu. Bahsi geçen atom enerjisini yani 63 nükleer izotopu neredeyse bozuk paradan daha da küçük bir modüle yerleştirmeyi başardıklarını duyurdu.

betavolt-50-yil-dayanik-bat

Teknoloji şirketi, çalışmaların şimdilik pilot aşamasında olduğunu ancak tamamlandığı zaman telefonlar ve drone’lar gibi pek çok teknolojik cihazda kullanılabilmesi için seri üretime geçeceklerini aktardı. Şirketin gerçekleştirdiği resmi açıklamada, “Girişimimiz atomik enerji bataryaları havacılık, yapay zeka ekipmanları, tıbbi cihazlar, mikroişlemciler, gelişmiş sensörler, küçük drone’lar ve mikro robotlar gibi birçok senaryoda uzun ömürlü güç kaynağı ihtiyaçlarını karşılayabilir” diyor.

Bataryanın çalışma prensibini incelediğimizde süreci kısaca şöyle açıklayabiliriz, ilk kez 20. yüzyılda keşfedilen ve kullanılan bir yöntem ile çürüyen izotoplardan salınan enerjiyi elektriğe dönüştürerek çalışmakta. Teknoloji şirketi Betavolt, ilk nükleer bataryasının 15x15x5 milimetreküp boyutlarında 100 mikrowatt güç ve 3V voltaj sağlayabildiğini ancak 2025’e kadar 1 watt gücünde batarya üretmeyi planladığını basın açıklamalarında aktardı.

betavolt-50-yil-dayanik-bat

Ek olarak, “Şirketin geliştirdiği atom enerjisi bataryası kesinlikle güvenli, harici radyasyon içermiyor ve insan vücudundaki kalp pilleri, yapay kalpler ve koklealar gibi tıbbi cihazlarda kullanıma uygun” diyor. Şunu belirtmek gerekir ki Atomik enerjiden üretilen bataryalar çevre dostu olduğu biliniyor.

Kaynak: B.T

Xiaomi 14 ve 14 Pro Globale Geliyor!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu