Yeni Teknolojiler

Peugeot Inception CES 2023 Kapsamında Tanıtıldı!

Peugeot Inception CES 2023 Kapsamında Tanıtıldı! Peugeot, i-Cockpit'in 10. yılında 'Hypersquare' isimli yeni nesil direksiyonuna sahip olacağı açıklandı..

Peugeot Inception tanıtıldı. Dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan CES 2023 tüm hızı ile devam ederken, Fransız otomobil devi Peugeot da geleceğe yön verebilecek otomobilini tanıttı. Peugeot, i-Cockpit’in 10. yılında ‘Hypersquare’ isimli yeni nesil direksiyonuna artık olacağı açıklandı. İşte detaylar.

Peugeot, firmanın geleceğine ilişkin planlarından bahseden, konsept otomobili Inception’ un tanıtımını yaptı. Tasarımıyla kendine hayran bırakan aracın, ilham veren özelliklerini taşıyan bazı modellerle 2025 gibi yakın bir gelecekte piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak 2025’te görmemiz planlanan çıkacak olan model aracın, sergilenen araç olmayacağını, bunun sadece fuarda sergilenmek üzere konsept bir model olduğu marka tarafından açıklandı.

Peugeot Inception CES 2023 Kapsamında Tanıtıldı!

Stellantis’in STLA Large mimarisi üzerinden yükselen Inception modeli, 1.34 metre yüksekliğe sahip. 100 kWh’lik bir bataryayı içerisinde bulundurmakta. 800 kilometre oldukça uzun menzil sunması planlanıyor. Inception’la ilgili dikkat çeken bir başka detay ise içerisinde bulundurduğu pil donanımı.

Peugeot Inception Concept
Peugeot Inception Concept Reveal / Açı 1

Uzun menzilinin yanı sıra Peugeot’un elektrikli otomobili, anlatılan sunumda sadece 5 dakikalık bir şarjla 150 km menzile ulaşabilecek. Bu batarya, Inception’ın biri ön biri de arka aksta bulunan iki elektrik motorunu besliyor olacak. Toplamda 680 bg güç sunacak bu iki motor, tüm güçlerini 4 tekere iletecek şekilde tasarlanmış. Bu da modelin 0-100 km/sa hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlamasına yardımcı olabileceği öngörülüyor.

Peugeot tarafından yapılan açıklamaya göre Inception’ın sahip olduğu yapay zeka sürücü ve yolcuları ayrı ayrı tanıyabilme özelliğine sahip olacak. Üstelik otomobil, bu bağlamda da aksiyon alabilecek. Tüm bunların yanı sıra; koltuk duruşu, araç sıcaklığı, kullanılan sürüş modları ve multimedya seçenekleri yapay zeka tarafından otomatik olarak ayarlanabilecek.

Peugeot Inception Concept Reveal / Açı 2
Peugeot Inception Concept Reveal / Açı 2

Ayrıca direksiyonlar da değişiyor. Peugeot, i-Cockpit’in 10.yılında, CES’te tanıttığı Inception konseptinde, ‘Hypersquare isimli yeni nesil direksiyonunun da tanıtımını yaptı. Bu yeni nesil direksiyon 2026 yılında seri üretime geçmesi planlananlar arasında olduğu aktarıldı.

“BMW i Vision Dee CES 2023’te Tanıtıldı!”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu