Yeni TeknolojilerTeknoloji

Boston Dynamics’in Robotu Atlas’ın 2023 Yılına Mükemmel Başlangıcı !

Boston Dynamics’in robotu Atlas çeviklik ve denge becerileri ile şov yaptı!

Boston Dynamics üzerinde çalışmakta olduğu Atlas ile ilgili yeni bir demo video paylaştı. İşte detaylar.

Boston Dynamics, bu hafta içinde yayınladığı yeni bir demo tanıtım videosunda Atlas robotunun çarpıcı çevikliğini ve becerisini daha ayrıntılı bir şekilde sergiledi. Bu kez insansı robot, gücünü kullanarak bir alet çantasını bazı iskelelerin tepesine taşıma görevi ile karşı karşıya kalıyor.

Boston Dynamics’in Robotu Atlas Zor Bir Görevi Nasıl Gerçekleştiriyor?

Haberin sonunda izleyebileceğiniz videoda Atlas, alet çantasını almaya gitmeden önce şaşırtıcı derecede bir öngörü sergiliyor ve gidiş yolunda bulunan büyük bir boşluğa tahta bir kalas alıp boşluğa yerleştiriyor. Sonrasında, bir dizi merdivene tırmanıyor, yerleştirdiği tahta üzerinde denge kurarak engeli aşıyor, bazı yükseltileri zıplayarak aşıyor, geri dönmek için ise yerinde zıplayarak çantayı yukarıdaki platforma hafifçe başının üzerinden yerleştiriyor.

Tüm bunlar Atlas için basit bir mesele gibi görünüyor. Atlas adlı robot, platformdan bir kutuyu itmeden önce yan tarafının üzerine eğilmemeye dikkat ediyor denge sorunu yok gibi görünüyor ve ardından proje mühendislerinin “Sick Trick” adını verdiği ters 540 derecelik bir takla ile inişini gerçekleştirebiliyor.

Robot Atlas
Robot Atlas

Atlas kontrol ekibinden bir yazılım mühendisi olan Robin Deits, konuyla ilgili basın açıklamasında, “Parkur kuvvetleri bizi robotun fiziksel sınırlamalarını anlamaya zorluyor ve dans bizi tüm vücut hareketinin ne kadar hassas ve becerikli olabileceğini düşünmeye zorluyor.” diyor. “Şimdi, manipülasyon bizi bu bilgiyi almaya ve belirli bir şeyi nasıl elimize geçirebileceğimize göre yorumlamaya zorluyor. Atlas projesinde önemli olan, öğrendiğimiz diğer şeylerin hiçbirini geride bırakmamamızdır.” diye açıklamasına ekliyor.

Atlas gibi robotlar insan gücüne katkı sağlamak ve ağır işlerde tehlikeyi insanlık adına azaltması konusunda büyük bir adım olacak gibi görünüyor. Atlas’ta gördüğümüz gelişimlerin ilerleyen zamanlarda daha fazla olacağı tahmin edilmesi en kolay varsayım diyebiliriz. Boston Dynamics şirketinin sloganında da dediği gibi bir robotun neler yapabileceği konusunda fikrimizi değiştirmeye devam edeceği oldukça açık!

“Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir mi? Geçiremeyeceklerine dair 5 Enteresan Sebep!”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu