Yeni Teknolojiler

Türkiye’nin En Güçlü Havacılık Motoru TEI TF-10000 Tanıtıldı!

Türkiye'nin En Güçlü Havacılık Motoru Ukrayna Motorlarını Solluyor!

Türkiye’nin En Güçlü Havacılık Motoru TEI TF-10000 Tanıtıldı! Tüm sektörler için motor konusu, Türkiye’nin aşmaya çalıştığı bir duvardı. Yerli savunma sanayisi kısa süre içerisinde aşılması gereken uzun süreli engelleri kısa süre içerisinde aşmak ve geriden katılınan bu koşuya onlarca ülke ile yarışa kısa süre içerisinde yetişmeye çalışıyor ve olumlu sonuçlar almayı başarıyor. Son başarısı ise savunma sanayii için Türkiye’de geliştirilmiş en güçlü milli havacılık motoru TEI TF-1000 tanıtıldı. Türkiye’nin en güçlü havacılık motoru olarak kullanılacak.

Türkiye’nin En Güçlü Havacılık Motoru TEI TF-10000 Tanıtıldı!

TUSAŞ içerisinde yer alan TEI  bir süredir pistonlu ve jet motoru üretimini gerçekleştirmektedir. Her ihtiyaca ve boyuta göre üretimi sürdürmektedir. Üretimde ki uzmanlık alanlarına şu şekilde bir kaç örnek verebiliriz: Füze-roket motorları, helikopter ve jet uçaklar gibi konularda uzmanlıkları bulunmakta.

TEI şu an SİHA’larda kullanılan TEI-PD180ST, TEI-PD222ST ve TEI-PD170’den Gökbey helikopterinde kullanılmak üzere TEI-TS1400′, orta menzilli gemi savar füzelerinde yer alan TEI-TJ300′ den TEI-TJ90, TEI-PG50, TEI-PG50S, TEI-TP38 ve TEI-TJ35’e kadar 11 farklı motorun üretim ve geliştirme faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Tüm bunların yanı sıra bu tip motorların geliştirilmesiyle beraber son çıkarılmış olan motor TF-6000 ‘in üzerinde yapılan geliştirmelerle TEI TF-10000 tanıtıldı. Motorun kullanılması için yapılan planlamalar ise insansız savaş uçakları ve Hürjet benzeri hafif eğitim jetlerinde kullanılması olarak aktarıldı. Şu an için kullanıma geçilmedi hatta tasarım aşamasında olduğu yetkililer tarafından aktarılan bilgiler arasında. İlk motor çalıştırması için tahmini süre önümüzdeki yıl olarak planlanıyor. Kullanıma geçildiği zaman en güçlü Türk motoru olarak uçak ve jetlerde yerini alacak!

ABD Nükleer Füzyon Enerjisinde Tarihi Bir Başarıya İmza Attı !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu