Donanım ve Elektronik

ABD Nükleer Füzyon Enerjisinde Büyük Başarı! 60 Yıllık Emek Sonuca Yaklaştı!

ABD Nükleer Füzyon Enerjisinde Tarihi Bir Başarıya İmza Attı !

ABD Nükleer Füzyon Enerjisinde Tarihi Bir Başarıya İmza Attı ! ABD’li bilim insanları nükleer füzyon enerjisi konusunda ilerleme kaydettiklerini duyurdular. İşte detaylar.

On yıllardır, sınırsız temiz enerji kaynağı arayışında bulunan bilim insanları ve fizikçiler nükleer füzyonu yeniden yaratabilecekleri bir teknoloji arayışı içerisindelerdi.

Bu konu hakkında çalışan araştırma ekibi geçtiğimiz salı günü bir füzyon deneyinde, üretim için gereken enerjiden daha fazlasını elde edebildiklerini açıkladılar. Ancak şu an enerjinin dağıtımı için önlerinde uzunca bir süre olduğunu belirten araştırmacılar deneyi California’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ nda bulunan Ulusal Ateşleme Tesisinde gerçekleştiriyorlar. California Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı direktörü Dr. Kim Budil deney sonucunda, “Bu tarihi bir başarı.. Geçtiğimiz 60 yıl boyunca binlerce insan bu çabaya katkıda bulundu ve bu aşamaya gelmek büyük bir başarı, gerçek bir vizyon gerektirirdi.” diyor. ABD Nükleer Füzyon konusunda geri adım atmayacak gibi görünüyor.

ABD Nükleer Füzyon Enerjisinde Tarihi Bir Başarıya İmza Attı !
ABD Nükleer Füzyon Enerjisinde Tarihi Bir Başarı

ABD Nükleer Füzyon Enerjisinde Tarihi Bir Başarıya İmza Attı !

ABD Nükleer Füzyon’u önemli bir amaç olarak tanımlanmakta. Güneş ve diğer yıldızların enerji kaynağını da nükleer füzyon reaksiyonları oluşturmaktadır. Peki bu işlem nasıl gerçekleştiriliyor? Nükleer füzyon işlemi iki  hafif atomun bir araya zorla getirilmesi ve daha ağır bir çekirdek oluşturulması ile meydana gelmekte.

Yani Nükleer Füzyon enerjisi, ağır atomların parçalanması sonucu ile oluşturulan nükleer fisyonun tam tersi olarak açıklanabilir. Günümüzde nükleer enerji santralleri enerji üretimini fisyon teknolojisi ile sağlıyor. Ancak nükleer fisyon enerji üretimi sonucunda çok fazla atık çıkmakta ve bu atıklar güvenli ya da tehlikeli olarak sınıflandırılıp depolanması gerekmekte.

Bunun beraberinde atıklar büyük bir radyasyon yayılımına sebep oluyor. Nükleer Füzyon enerji üretimi ise hem daha çok enerji üretiyor hem de daha az ve kısa süreli bir radyoaktif atık üretmekte. Bunun beraberinde nükleer füzyondan enerji üretimi yapılırken sera gazı salınımı olmadığı için iklim değişikliği açısından bir tehlike arz etmiyor. Enerji üretim aşamasında çok büyük bir basınç ve sıcaklık gerektirmekte. Şu ana kadar yapılan bütün deneylerden daha çok enerji elde edilmesi başarılmış ve dünya ile bu haber hızlıca paylaşıldı.

Teknoloji bu şekilde her gün gelişmekte. Hal böyle iken elde edilen her bir başarı farklı bir araştırma için bilim insanlarına kapı açıyor. Deney tekrar edilip mükemmelleştirildiği zaman dağılım için adımlar atılacaktır. Gelecek için heyecan verici!

Daha Ayrıntılı anlatımı için bu linkte bulunan videoyu izleyebilirsiniz.

Apple kullanıcısı için 1 yeni haber!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu