Donanım ve Elektronik

Apple kullanıcısı için 1 yeni haber!

Apple kullanıcısı üçüncü taraf yazılımları artık indirebilecekler!

Apple kullanıcısı için müjde. Apple kullanıcısı, üçüncü taraf yazılımları artık indirebilecekler! İşte detaylar.

Avrupa Birliği Komisyonunun haksız rekabetin önüne geçmek için, teknoloji sektörüyle ilgili olan çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Apple, iOS ve iPadOS işletim sistemlerinde artık şirket üçüncü taraf uygulama mağazalarına ve dışarıdan uygulamaya izin vermek zorunda kalacak.

Apple kullanıcısı, üçüncü taraf mağazalara erişebilecek

Apple, üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermekle yükümlü olacak. Bu kararın temel alınma amacı haksız rekabeti teknoloji sektöründen kaldırmak. Yürürlüğe girme tarihi 28 Aralık 2024 olacak yasa ile hem tek tip şarj cihazı olacak Type-C girişli iPhone satışını zorunlu kılacak hem de üçüncü taraf uygulama mağazaları için adımlar atılacak.

Yapılacak olan üçüncü taraf uygulama indirme durumu şirketlerin Apple’ ın tüm işlemler için aldığı yüzde 30’a varan komisyondan kaçmasına olanak sağlayacak. Apple ise Avrupa’nın talep ettiği bu yasalara karşı kendini, Apple kullanıcılarının güvenli olmayan uygulamalar yükleyebileceği ve özel hayat güvenliğinin baltalanabileceğini savunuyor.

Şirket şu an bu tip gereksinimleri karşılayabilmesi için gelecek yıl yüklenecek olan iOS 17’nin içerisinde değişiklikleri hazır olmasını planlıyor. Bu süreç Avrupa Birliği Komisyonu’ nun baskıları sonrası Craig Apple Yazılım Mühendisliği Başkan Yardımcısı Andreas Wendker tarafından yönetildiğini yayınladıkları raporda belirtiyorlar. App Store dışında yüklenen uygulamalar için güvenlik gereksinimleri zorunlu olup olmayacağı değerlendirmeleri hala yapılmakta. Ancak Apple, Avrupa Birliği Komisyonu’ nun aldığı bu karar hakkında kesin bir sonuca hala varmadıklarını açıkladı. Apple kullanıcısı bu haberi çoğunluk olarak olumlu karşılamış gibi duruyor!

Tim Cook’tan 1 Yeni İtiraf! haberimize “buradan” ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu