Teknoloji

AMD Strix Point APU’lar Netlik Kazandı!

Strix Point işlemciler, Zen 5, XDNA 2 ve RDNA 3+ ile gelecek. İşte detaylar...

2023 yılının sonlarında tanıtılan AMD Hawk Point işlemciler, hem mobil hem de el konsolları için Phoenix mimarisinin devamı niteliğini taşıyordu. Bu nedenle teknoloji severler odaklarını Zen 5 tabanlı Strix Point APU’lara yönlendirdi.  AMD başkanı Lisa SU, Strix Point APU’ların bazı özellikleri hakkında konuştu. İşte detaylar!

AMD Strix Point APU’lar neler?

Strix Point APU nedir? AMD ”Strix Point” APU’lar, çoğunlukla el konsolları gibi hafif sitemlerde kullanılan Hawk Point mimarisinin halefi diyebilmek mümkün. Yeni ürünlerin Strix Point ve Strix Point Halo olmak üzere iki farklı sürümde satışa çıkacağı konuşuluyor. AMD’nin kazanç açıklaması sırasında Su, Strix Point’in yeni nesil Zen 5 CPU çekirdek mimarisine geçiş yapacağını ve işlemci teknolojisinde ileriye doğru önemli bir adım atacağı bilgisi aktarıldı.

amd-strix-point-apu

Ayrıca AMD Başkanı SU’ya göre, Phoenix serisinden üç kat daha fazla yapay zeka performansına sahip olacak. Bu verinin temel dayanağı ise güncellenmiş Ryzen yapay zeka motoru ve XDNA 2 NPU diyebilmek mümkün. Bahsi geçen verilerin total değeri 70 TOPS’luk bir performans sunacağını bizlere söylüyor. Bu değer de kısaca AMD’nin önemli bir avantaja sahip olacağı anlamına geliyor.

Apple Vision Pro, Global Pazara Çıkacak!

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu