Yapay ZekaTeknoloji

Google Imagen: Metinden Görüntüye Dönüştürme

Birçok alanda girişimi ve projesi bulunan Google’ın, yapay zekâ şirketi DeepMind‘ın ürettiği demokratik fikirler üreten yapay zekâ modeli ile şu an anlatacağımız modele rakip DALL·E‘den bahsetmiştik.

Geçtiğimiz aylarda Google, yazıları gerçekçi fotoğraf karelerine dönüştüren yapay zekâ teknolojisini tanıtmıştı.

Geçen yıl, OpenAI firmasının metin öbeklerinden bir görsel yaratan yapay zekâ modeli tanıtıldı. Bu yönde yatırım yapan birçok firma olması ile birlikte, Google’ın da bu konuda bir yatırım projesi bulunuyor.

Bahsi geçen benzersiz derecede fotogerçekçilik ve derin düzeyde bir dil anlayışına sahip bir metinden görüntüye yayılma modeli olan Google Imagen, DALL·E modeli ile benzerlikler gösterse de, görselleri daha gerçekçi oluşturuyor.

Imagen, metni anlamada büyük dönüştürücü dil modellerinin gücünü temel alıyor ve yüksek kaliteli görüntü oluşturmada difüzyon modellerinin gücüne dayanıyor.

Google Imagen
Google Imagen

 

Google Imagen, giriş metnini bir dizi gömme vektörüne dönüştürmek için bir transformer dil modeli kullanıyor. Bahsettiğimiz difüzyon modelleri daha sonra yerleştirmeleri 1024×1024 piksel görüntüye dönüştürüyor. Anlatımda karmaşık gelse de, modelin kullanımı oldukça basit.

Hayal gücünüze dayanarak ortaya çıkmasını istediğiniz görseli betimleyecek metinler oluşturuyor hemen ardından sonucu bekliyorsunuz. Imagen, metinleri algıladıktan sonra oluşturduğu görseli size sunuyor.

Oluşturulan modelin yeteneklerini, diğer yapay zekâ modelleri ile kıyaslamak isteyen şirketin beyin ekibinden araştırmacılar, DrawBench adını verdikleri bir kıyaslama paketi oluşturdular. İnsanların puanlamasına sunulan pakette, yapay zekâ modellerinin 200’den fazla metinden görsel oluşturmaları istendi.

Google Imagen
Google Imagen

Testin sonucunda Google Imagen, rakip yapay zekâ modellerine oranla hem metni anlamada hem de sunulan görseller açısından öne çıktı. 

Irkçı söylemler, sosyal stereotipler gibi metin öbeklerinin ve oluşturulacak görsellerin internette kötüye kullanılması şüphesinden dolayı maalesef, Google’ın Imagen modeli de, DALL-E gibi halka arz edilmiyor.

Google Imagen’i çok limitli anlamda kendi sitesi üzerinden ücretsiz deneyimleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu