İnternet

Google Chrome’a Yepyeni Özellikler Geldi!

Dünyanın neredeyse %70’i, Türkiye’nin ise yaklaşık %85’inin tercih edip kullandığı arama motoru Google Chrome, çok beklenen özelliği ile beraber, birçok özelliği bünyesine alıyor.

Damlaya damlaya göl olur mantığı ile hareket eden Chrome, üstüne ekleyerek gelişmeye devam ediyor. En çok tercih edilen arama motoru unvanına sahip arama motoru, getirdiği hiçbir özellik ile kullanıcısını üzmedi fakat bazen süreç gecikebiliyor. Yeni özellikler arasında, çok beklenen metin çevirisi özelliği de bulunuyor. 

27 Eylül 2022 itibariyle yayınlanan Google Chrome 106 sürümüne, gelin hep birlikte bakalım. 

Artık seçili metni, anında çevirebileceksiniz.

Google Çeviri, şirketin en çok kullanılan hizmetlerinden bir tanesi. Eskiye oranla çok yol kat eden Google Çeviri, tek tıkla bütün sayfayı çevirebiliyor.

Chrome 106 ile birlikte işler daha da eğlenceli ve pratik bir hale geliyor. İstediğiniz metni sol tıka basılı tutarak seçin ve her zamanki sağ tık ile çevirin gitsin. Bu sayede, artık anlamak istediğiniz bir cümle için tüm sayfayı çevirmenize gerek kalmayacak.

Chrome’a seçil metni çevirme özelliği, uzun zamandır istenen ve beklenen bir özellikti. Dolayısıyla, yeni özelliği duyurmaktan onur duyarız.

Chrome çeviri
Chrome çeviri

Google Chrome’da istediğiniz siteyi, RSS desteği olmadan takip edebileceksiniz.

RSS, web site içeriklerini daha kolay takip etmek için kullanılan bir takip sistemi aslında. Geçtiğimiz yıl, Android ve iOS için Chrome, “Takip Et” butonu adı altında RSS okuyucu desteği aldı.

Bazı meslek ve araştırma sonucunda, birden fazla siteyi takip etmek zorunda kalabiliyoruz. Bu sebep ile web sitelerin “RSS” bağlantılarından yararlanıyorduk. RSS sayesinde, sitelerden gerçekleşen güncellemelerden haberdar oluyoruz. Fakat Chrome, RSS bağlantılarını tozlu raflara kaldırıyor.

Artık, RSS olmadan siteleri takibe alabileceksiniz. Chrome tamamen pratiğe yönelmiş. Yeniliklerden haberdar olmak istediğiniz web sitesine girip sağ tıklarsanız “Siteyi takip et” seçeneğini görebilirsiniz. Takip edilen tüm web siteler, Chrome’un yanında açılan menüde gözükecek.

Chrome siteyi takip et
Chrome siteyi takip et

Web sitelere not ekleyebileceksiniz.

Yer imleri hizmeti, sürekli takip etmek ve tek tıkla ulaşmak istediğiniz web siteleri kaydetmek için, oldukça kullanışlı bir yöntem. Fakat bazen, kendimize hatırlatmak istediğimiz şeyler olabiliyor.

Artık, doğrudan bir web sitesi üzerine not alabilir ve her ziyaretinizde açılan menü üzerinden görebilirsiniz. Site üzerinde sağ tıkladığınız anda “Not ekle” seçeneğini görebilirsiniz. Bu özellik, daha önce üçüncü taraf Chrome eklentileri ile kullanılabiliyordu.

Chrome not ekle
Chrome not ekle

Microsoft’un, Edge için benzer bir özellik üzerinde çalıştığına dair söylentiler var.

Chrome 106 sürümünün, gün içinde tüm kullanıcılara ulaşacağı söylenmişti. Fakat kontrol etmek isteyenler, Chrome’da sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayıp “Yardım > Google Chrome Hakkında” kısmına bakabilir.

Böylelikle, güncelleştirmenin size gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu