Sosyal Medyaİnternet

TikTok’a Para Cezası Tam 12,7 Milyon Sterlin!

TikTok'a para cezasında rekor yenilendi.

TikTok’a Para Cezası Tam 12,7 Milyon Sterlin! Neden ceza kesildi? İşte detaylar.

Sosyal medyada video oluşturma, paylaşma ve canlı yayın açma özelliklerine sahip dijital platform olan TikTok uygulamasına rekor bir para cezası kesildi. İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), platformun 13 yaş ve altı çocuklara ait kişisel verileri toplaması gerekçesi ile 12,7 milyon sterlin para cezası uyguladığını açıkladı.

TikTok’a para cezasında rekor yenilendi.

Son dönemlerin en popüler uygulaması olarak alınan ve her geçen gün kullanıcı sayısını katlayan TikTok son günlerde sık sık yasaklanma ve veri ihlali haberi ile anılmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta içerisinde Avusturya hükümeti tarafından kullanımı yasaklanmış olan TikTok, şimdi de Birleşik Krallık veri korumaya yönelik yasasını ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldı. Cezanın tamı tamına 12,7 milyon sterlin olduğu açıklandı.

TikTok'a Para Cezası

İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi’nin başlattığı soruşturma sonucunda TikTok uygulaması, 13 yaş ve altı çocukların kişisel verilerini kullanmak suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Bilgi Komisyonu soruşturma da sadece bunu değil aynı zamanda TikTok uygulamasının 2018-2020 yıllarında kendi vatandaşlarının kişisel verilerini yasal olmayan yollarla işlediğini ve İngiltere Genel Koruma Düzenlemesini ihlal ettiğini tespit ettiklerini açıkladı.

İngiltere Bilgi Komisyonu yetkilisi John Edwards yapmış olduğu açıklamada ” Çocuklarımızın fiziksel dünyada olduğu kadar dijital dünyada da güvende olmalarını sağlamak için yürürlükte olan yasalar mevcut. TikTok uygulaması bu yasalara maalesef ki uymadı.” diyerek konuyu aktardı. Ancak uygulama yetkilileri TikTok’a para cezası verilmesine ve alınan bu karara katılmadıklarını aktardılar. Ayrıca bu konuya ek olarak TikTok sözcüsü 13 yaşından küçük olan bireylerin siteye erişimlerini durdurmak üzere birçok yatırım yapıldığını dile getiriyor. Sosyal medya platformu TikTok’un kesilen bu cezaya itiraz etmesi için tanınan süre ise 28 gün olduğunu da ekleyerek haberimize son veriyoruz.

Twitter ve Elon Musk’ın Sorunları Bitmiyor 101!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu