Bilgi GüvenliğiDijital PlatformlarİnternetSosyal Medya

The OG App: Eski Instagram’ı Geri Getiren Uygulama

Son dönemde, popüler sosyal medya platformu Instagram üzerinde birçok değişiklik yapıldı. Instagram, WhatsApp ve Facebook’un çatı şirketi Meta, sürekli olarak yaptığı uygulama güncellemeleri ile yeni özellik ekleme ve değişiklik yapma furyasına kapıldı gidiyor.

Hatırlarsanız Instagram‘da, bir mağaza özelliği bulunuyordu. Şirket, bu özellikten memnun kalmamış olacak ki, mağazalar sekmesini bildirim sekmesinin yerinden kaldırarak tekrar eski haline çevirdi. Görünüm ve özellik olarak sürekli değişen uygulama, bazı kullanıcıları rahatsız etmeye başladı. Sponsorlu ve ilginizi çekmeyen içeriklerden de sıkıldıysanız, yalnız değilmişsiniz.

Özel bir şirket, The OG App adında bir uygulama geliştirdi.

Ansh Nanda ve Hardik Patil adında iki uygulama geliştiricisi, aynı durumdan muzdarip olduklarını söyleyerek, The OG App isminde bir uygulama geliştirdi. Tabii ki öncesinde ortaya çıkan bazı raporlar, The OG App’in yeni olmadığını ve yalnızca Instagram’ı istediğiniz gibi şekillendirebilmenize olanak sağladığını söylüyor.

Geçtiğimiz aylarda kurulan, Un1feed şirketi adı altında geliştirilen uygulama, Instagram’ı reklamsız bir biçimde ve bazı özellikler ile kullanıcılara sunuyor. The OG App, Twitter ve Snapchat gibi uygulamaları tek bir yerde toplamak için tasarlanmış fakat şu an için sadece Instagram’ı destekliyor.

The OG App
The OG App

Uygulama, sanıldığı kadar güvenli olmayabilir.

Geçtiğimiz günlerde 1 milyon dolarlık yatırım alan şirket, uygulamanın herhangi bir veriyi saklamadığını ve daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçladığını söylese de, uygulamanın güvenilirlik oranı belli değil.

Dediğimiz gibi, uygulamanın sunduğu bazı ekstra özellikler de var. Şirket, bu özelliklerden ücret talep etmeyeceğini ve bir süre daha ücretsiz ilerleyeceklerini de belirtmiş.

Instagram’ı mobil tarayıcı sürümü olarak kullanabildiğiniz uygulamada, herhangi bir fotoğraf paylaşımı yapamıyorsunuz. Fakat, akışınızı istediğiniz gibi özelleştirebiliyor ve reklamsız bir deneyim yaşıyorsunuz. Hatta isterseniz, 24 saatten eski gönderileri de göstermeyebiliyor. Kalabalıktan kurtuluyorsunuz yani.

App Store ve Play Store‘dan ulaşabileceğiniz uygulamaya kaydolmak için, Google hesabınızı veya telefon numaranızı vermeniz gerekiyor. Uygulama şu an için yalnızca Instagram’ı desteklediği için, içeride de Instagram bilgilerinizi vermeniz gerekiyor.

Dolayısıyla, uygulama ve bilgi güvenliği hakkında kesin konuşamıyoruz. Bu durumda, uygulamayı kullanıp kullanmamak size kalıyor.

*YZLM, The OG App tarafından doğabilecek herhangi bir sorundan sorumlu değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu