Donanım ve ElektronikTeknoloji

Nreal Air: Apple ile Uyumlu AR Gözlük!

Teknoloji geliştikçe ve yeni ürünler ile karşımıza çıktıkça inanmakta güçlük çekiyor, bir o kadar da elde etmek için can atıyoruz. Robot süpürgeler, drone teslimatları.. Her birinin piyasaya çıkışı çok ses getirdi. Başta sahip olamayacağımızı düşündüğümüz uzak teknolojiler, bir anda hayatımızın bir parçası oldu.

Teknoloji sayesinde, hayatımız gitgide kolaylaşmaya devam ediyor. Artık her şeyi tek tuşla halledebiliyoruz. Buna evi süpürmek de dahil. Şimdi anlatacağım ürüne de eskiden sahip olmak çok uzak geliyordu. Arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri, hayattan esintiler barındırıyor ama yeni bir maceraya sürüklüyor.

Nreal Air AR gözlük, satışa çıktı.

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojiler, sandığımız kadar uzakta değil. Meta ve Apple gibi dev şirketlerin, giyilebilir AR teknolojisi projeleri bulunuyor. Dolayısıyla, fikir benzersiz değil ama ürün özellikleri bakımından dikkat çekiyor.

Peki ne vadediyor bu AR gözlük? Nreal Air, iPhone, iPad, Mac gibi tüm Apple cihazlarına destekli çalışıyor ve bu cihazların ekranı gözlüğe yansıyor. Bu sayede, küçük bir ekrandan işlem yapmak yerine, sanki içindeymişsiniz gibi daha büyük bir ekrandan bakmanızı sağlıyor.

Nreal Air AR gözlük
Nreal Air AR gözlük

Daha büyük ekran betimlemesini sizler için açıklayalım. Dışarıdan güneş gözlüğünü andıran ürün, iç donanımında bulunan lens sayesinde, ortalama bir televizyon büyüklüğünde görüntü sunuyor. Ürün, yüksek kontrasta sahip 200 inçlik bir OLED ekrana sahip ve 16 milyondan fazla rengi destekliyor. Sap kısmında ise iki adet hoparlör ve mikrofon bulunuyor.

Nreal Air AR gözlük
Nreal Air AR gözlük

Nreal Air, Nreal’ın amaca yönelik oluşturduğu Nebula uygulaması sayesinde bir Apple cihazına bağlanabiliyor. Böylelikle şirket, gözlüğü tanıtırken aynı zamanda Nebula AR işletim sistemi sürümünün, piyasaya sürüldüğünü duyurma fırsatını da yakalamış oldu.

Maalesef, AR gözlük henüz kablosuz bağlantı ile çalışmıyor. Ürünü bir cihaza bağlamanız için kutudan özel olarak çıkan adaptöre ihtiyacınız var. Bağlantı sonrasında, cihazın ekranını gözlükte görebileceksiniz.

Nreal Air AR gözlük
Nreal Air AR gözlük

Air gözlük, çok yönlü çalışıyor ve tek özelliği yalnızca “ekran yansıtma” değil. Video oyunları oynayabilir ve aynı anda beş farklı ekranı çalıştırabilirsiniz. Nebula uygulamasını kurduktan sonra, içerisinde bulunan onlarca oyun ile AR deneyimi yaşayabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa çıkan gözlük, 379$ gibi bir fiyata sahip. Birim fiyat üzerinden düşünülünce oldukça uygun olan fiyatın, kur yansıması pek iç açıcı olmayabilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu