E-Ticaretİnternet

eBay Şirketi GittiGidiyor Neden Kapandı?

Amerikan açık attırma ve ikinci el satış sitesi eBay 20 Haziran’da GittiGidiyor‘u kapatma kararı almıştı. Peki açık arttırma platform devi eBay neden Türkiye pazarından çekildi?

20 Haziran sabahı GittiGidiyor’un Ataşehir’deki ofis çalışanlarına mesailerine başladıktan kısa bir süre sonra e-postalarına toplantı daveti iletildi. Toplantının başlamasıyla paralel olarak e-Bay’in kararı sosyal medyada paylaşılmaya başlanmıştı. BBC’ye konuşan GittiGidiyor çalışanı, ismini vermeyerek karara çok şaşırmadığını ama çalışma ortamını özleyeceğine dair açıklamalarda bulundu.

eBay, Türkiye pazarından çekilme kararını, Türkiye pazarında oluşan süregelen rekabet dinamiklerine istinaden verdiğini açıkladı.

GittiGidiyor tarafından 18 Temmuz 2022 tarihine kadar platform alışverişe açık olacağı, site üzerindeki “Hesabım” bölümü, tüm alıcı ve satıcıların tamamlanmamış işlemleri için 5 Eylül 2022 tarihine kadar açık kalacağı ve müşteri hizmetlerinin 30 Eylül 2022 tarihine kadar kullanıcılara destek vermeye devam edeceği yönünde açıklamalar yapıldı. Site, 20 Haziran 2022 itibaren yeni ürün listelemeye kapatıldı.

Hepsi Burada, Yemek Sepeti gibi popüler internet girişimlerinden biri olan GittiGidiyor, 2001 yılında kurulmuştu. Pierre Omidyar tarafından Eylül 1995’te kurulan e-Bay, 2007 yılında GittiGidiyor’un çoğu hissesini satın alarak Türkiye pazarına giriş yapmış ve gelişiminden etkilenip 2011’de lider pazaryeri olarak nitelendirdiği sitenin %93’ünü satın almıştı.

Türkiye’nin girişimlerinin büyük bir oranında hala e-ticaret bulunuyor. Türkiye çok gelişmemiş bir pazaryeri olduğu ve çok yatırım yapmayı gerektirdiği için e-Bay, kendi uluslararası pazaryeri ve ikinci el piyasası gelişimine öncelik tanıdığı tahmin ediliyor.

Kıdem tazminatı, e-Bay’den teşekkür ödemesi gibi cömert paketlerden ise, sürpriz kararla iş akdine son verilen çalışanlar yararlanacak.

https://www.yzlm.com.tr/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu