E-Ticaretİş TeknolojileriTeknoloji

Amazon ile Drone Kargo Dönemi Başlıyor!

Amazon ile yenilikler bitmeyecek!

E-ticaret, bulut bilişim, dijital akış, ve yapay zekâ odaklı dev teknoloji şirketi Amazon, çoğunlukla fotoğraf ve video çekimi için kullandığımız insansız hava aracı drone ile kargo teslimatına bu yıl başlayacağını duyurdu.

1960’lara dayanan drone, Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusu gözetim amaçlı kullanıyordu. Yıllar geçtikçe drone kullanım alanları gelişen teknolojiyle birlikte çeşitlendirildi. Dronelar günümüzde, doğal afet kazazedelerini aramak, trafiği izlemek, haritaları oluşturmak, hava durumunu tahmin etmek, yangın söndürme çalışmalarına destek olmak amaçlı kullanılıyor. Günlük hayatta ise kaliteli video ve fotoğraf çekimleri için kullanılıyor.

Amazon, şimdi ise drone’u günlük hayatımıza daha çok entegre ederek kargo nakliyatını drone ile yapmayı planlıyor. Amazon, kargoculukta müşterilerine hızlı ve sağlam teslimat güvencesiyle çığır açan bir firma olması sebebiyle, bu işin de altından kalkabileceğini tahmin ediyoruz.

Daha önce drone teslimatını 2016 yılında Domino’s Pizza yapmıştı. Şirket bu teknolojiyi kullanarak, teslimat süresini 1-2 günden, 30 dakikaya kadar düşürmeyi planlıyor. Bu durum hem müşterilerin, hem de nakliye maliyetini büyük ölçüde azaltacağından gönderenin yüzünü epey bir güldürecek.

Gelecekte drone teknolojisinin önü açık olduğunu tahmin ediyor, günlük hayatımızı ne kadar kolaylaştıracağını düşündükçe yeni gelişmeler için heyecanlanıyoruz. Yakın gelecekte birçok üretici firma ve tüketicinin birinci planda tercih edeceği teslimat cinsi olacağını tahmin ediyoruz.

https://www.yzlm.com.tr/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu