Kültür Sanat

Oppenheimer Vizyonda! 65mm Geniş Formatla!

Bugün vizyonda olan Oppenheimer'a gelin yakından bakalım.

Oppenheimer Vizyonda! Nolan seyirciye neler sunacak? İşte detaylar.

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Oppenheimer, dünyayı kurtarmak için onu yok etme riskini göze almak zorunda kalan esrarengiz adam Julius Robert Oppenheimer’ın heyecan dolu paradoksunu odağına alan IMAX ile çekilmiş bir gerilim filmi olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Cillian Murphy’yi, J. Robert Oppenheimer rolünde görüyoruz. Altın Küre ödüllü Emily Blunt’ı ise karısı, biyolog, botanikçi Katherine “Kitty” Oppenheimer rolünde karşımıza çıkacak.

oppenheimer-vizyonda

Filmin yapımcılığını Oscar adayı Emma Thomas p.g.a. (Dunkirk, Başlangıç), Atlas Entertainment adına Oscar adayı Charles Roven p.g.a. (Kara Şövalye üçlemesi, Düzenbaz) ve Christopher Nolan üstlenmiş. Oppenheimer, IMAX 65mm ve 65mm geniş format kombinasyonuyla çekiliyor ve bu film için ilk kez bazı bölümlerde IMAX siyah beyaz analog çekimler kullanılmış göreceğiz.

oppenheimer-vizyonda

Oppenheimer Vizyonda Modern Dünyanın Mimarı!

Kai Bird ve Martin J. Sherwin ‘in yazdığı Pulitzer ödülünü almış kitabı, American Prometheus’tan ilham alan Oppenheimer filminin konusu, atom bombasının atası J. Robert Oppenheimer’ın hayatını ve mirasını anlatmakta. Nolan filmi hakkında şunları söylüyor; “Oppenheimer’ın hikayesi olan en büyük hikayelerden biri. Paradokslarla ve etik ikilemlerle dolu ve bu daima ilgimi çeken materyal türüdür. Film, izleyicinin insanların yaptıkları şeyleri neden yaptığını anlamalarına yardım ederken aynı zamanda ‘yaptıkları şeyleri gerçekten yapmalılar mıydı?’ diye soruyor.

oppenheimer-vizyonda

Çeşitli noktalarda Oppenheimer’ın zihnine girmeye ve izleyiciyi onun duygusal yolculuğuna taşımaya çalışan bu yapımın en zor yanı da bu. Son derece yıkıcı sonuçları olan ama haklı sebeplerle yapılan olaylara dahil olan bir kişinin hikayesini onun bakış açısından anlatmak denilebilir.

Nolan, Oppenheimer’ın bakış açısından anlatılan, zaman zaman iç dünyasını sembolik olarak ifade eden, kışkırtıcı, gerçek üstü görüntü kesitlerinin yer aldığı sahnelerin renkli olmasına karar veriyor – o sahneleri aynı zamanda senaryo için sıra dışı bir tercihle, birinci tekil şahısla yazdığı şekilde izliyor olacağız. Strauss’un merkezde olduğu sahneler siyah beyaz olarak karşımıza çıkıyor. Nolan, senaryoyu 2021 yılının yazında yazmış. Universal Pictures’ın Nolan’la olan ilk iş birliği olarak hemen onay almış bir proje olduğunu belirtmekte fayda var.

oppenheimer-vizyonda

Nolan geniş formatta çekilen bu yapım hakkında şunları söylüyor; “Geniş format görüntülerin size sunduğu öncelikle netliktir. İzleyicinin hikayeye tamamen girmesine ve onlarla gerçekten konuştuğunuz gerçekliğini yaşamasına olanak veren bir formattır. Oppenheimer, büyük kapsamlı, büyük ölçekli ve uzun süreli bir hikaye. Ama ben aynı zamanda izleyicinin de olan her şeyle birlikte, sanki oradaymış gibi bulunmasını ve bu önemli anlarda bu bilim insanlarıyla sohbetler ediyormuş gibi hissetmesini de istedim.”

TikTok, AB Dijital Hizmetler Yasası Öncesinde Gönüllü Olarak “Stres Testi” Gerçekleştirecek!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu