Sosyal Medya

TikTok, AB Dijital Hizmetler Yasası Öncesinde Gönüllü Olarak “Stres Testi” Gerçekleştirecek!

AB endüstri şefi "Son olaylar TikTok'un demokrasiler üzerindeki etkisini ve bağımsız AB uygulamasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi."dedi.

TikTok, AB Dijital Hizmetler Yasası Öncesinde Gönüllü Olarak “Stres Testi” Gerçekleştirecek! İşte detaylar…

AB endüstri şefi Thierry Breton Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’e ait sosyal medya platformu TikTok’un Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası’na (DSA) hazırlanmak için gönüllü olarak bir “stres testi” yapmayı kabul ettiğini açıkladı. AB’nin Dijital Hizmetler Yasası (DSA) uyarınca Google , Meta ve diğer büyük çevrimiçi platformlar, yasa dışı içeriği kontrol etmezlerse ağır cezalar alma riskini alacaklar.

TikTok ayrıca şirketlerin riski yönetmesini, dış ve bağımsız denetim yapmasını, yetkililerle veri paylaşmasını ve bir davranış kuralları benimsemesini gerektiren DSA kurallarına da tabi tutulacak. Bu kurallar Ağustos ayından itibaren yürürlüğe girecek. Breton, Twitter’da “Son olaylar, TikTok’un demokrasiler üzerindeki etkisini ve bağımsız AB uygulamasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi” dedi.

AB Dijital Hizmetler Yasası Öncesinde “Stres Testi”!

Twitter gönderisinde kendisini TikTok ile bir video bağlantı alışverişinde gösteren Breton, “TikTok, #DSA’ya hazırlanmak için gönüllü olarak bir #StressTest yapmayı kabul etti” dedi. “Şimdi tamamen uyumlu olmak için hızlanma zamanı.” diyerek CEO tweeti retweetledi. Bu arada, ABD’li milletvekillerinin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yasaya eş sponsorluk yapan Senato İstihbarat Komitesi başkanı, Biden yönetimine Çin’e ait TikTok’u yasaklamak için yeni yetkiler verecek bir yasa tasarısıyla ilgili endişeleri gidermek için değişiklikler yapmayı düşündüklerinin altını çizdi.

ab-dijital-hizmetler-yasasi

Demokratik Senatör Mark Warner Reuters’e, ByteDance’ın sahip olduğu kısa video uygulaması TikTok’un Kısıtlama Yasası’na karşı agresif lobi çalışmalarının, mart ayında tanıtıldıktan sonra “ivmesinin biraz yavaşlatıldığını” söyledi. Warner, milletvekillerinin “açıkça netleştirmek için bir dizi değişiklik önerisi” oluşturduklarını da söyledi. Bireysel Amerikalıların etkilenebileceği veya tasarının hükümet gücünün geniş bir genişlemesini temsil ettiği de dahil olmak üzere eleştirileri ele aldığı bir konuşma yaptığı görüldü.

Meta ve Microsoft, Llama 2’yi Piyasaya Sürdü!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu