Yapay Zeka

Meta ve Microsoft, Llama 2’yi Piyasaya Sürdü!

Meta ve Microsoft, ticari kullanım için geliştirilen yapay zeka dil modeli olan Llama 2'yi piyasaya sürdü.

Llama 2 çıktı! İşte detaylar!

Meta, OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT başta olmak üzere diğer modern sohbet robotları gibi uygulamaları yönlendirmek için tasarlanmış yeni bir yapay zeka modeli ailesi olan Llama 2’yi duyurdu. Halka açık verilerin bir karışımı üzerinde eğitilen Meta, Llama 2’nin performansının önceki nesil Llama modellerine göre önemli ölçüde arttığını iddia etmekte. Llama2’nin özelliği diğer modellerden daha güvenli olması gibi demek yanlış olmayacaktır. Llama2 isimli bu yapay zeka, ticari kullanıma  resmi olarak sunuldu.

Llama 2 Nedir?

Llama2’nin Llama2 ve Llama2-Chat olmak üzere iki çeşidi bulunmakta. Bunlardan ikincisi iki yönlü konuşmalar için hassas bir şekilde ayarlanmış ve optimize edilmiş bir chat yazılımı. Llama2 ve Llama2-Chat, farklı karmaşıklıktaki versiyonlara ayrılmış olarak kullanıcıya sunulmuş. Bunlar 7 milyar parametre, 13 milyar parametre ve 70 milyar parametre olarak geçmekte. Llama2 tüm bunların yanı sıra iki trilyon belirteç üzerine eğitildiğini de eklemek gerekiyor. Bu sayı, Llama’nın eğitildiği sayının neredeyse iki katı kadar ve genel olarak konuşmak gerekirse, yapay zeka söz konusu olduğunda ne kadar çok belirteç olursa yazılım için bir o kadar iyi.

llama-2

Teknoloji şirketi Meta, Llama2 modellerinin diğer büyük rakiplerinden GPT-4 ve PaLM 2’den biraz daha kötü performans gösterdiğini ve Llama 2’nin bilgisayar programlamada GPT-4’ün önemli ölçüde gerisinde kaldığını açıkladı. Ancak Meta, insan testlerinin Llama2’yi sonuca bakıldığında ChatGPT kadar “yararlı” bulduğunu iddia ediyor. Meta ayrıca Llama2’nin, tüm üretken yapay zeka modelleri gibi, belirli eksenlerde önyargılara sahip olduğunu kabul ediyor. Şunu unutmamak gerekir ki açık kaynak modellerinin doğası gereği, modellerin tam olarak nasıl ya da nerede kullanılacağını söylemek mümkün olmuyor.

Intel Capital, Figure’in İnsansı robotunu 9 milyon dolara kadar destekliyor!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu