Teknoloji

Intel Capital, Figure’in İnsansı robotunu 9 milyon dolara kadar destekliyor!

Intel Capital’den Figure‘e destek!

Körfez Bölgesi merkezli robotik firması olarak bilinen Figure bu hafta, insansı ürününün resmi olarak ilk adımlarını attığının duyurusunu gerçekleştirdi. Şirketin birinci yıldönümünden birkaç gün önce bu duyuru ulaştığı başarıların somut başlangıcı denilebilir. Figure şirketinin kurucusu ve CEO’su Brett Adcock’un başlangıçtaki 100 milyon dolarlık yatırımlarının sayesinde kısa sürede büyük ilerleme kaydettiklerini dile getiriyor.

Intel Capital, Figure’in İnsansı Robotu

Bakıldığı zaman çok amaçlı bir insansı robot için donanım ve yazılım geliştirmek bir yana, herhangi bir robotik şirketini işletmek son derece pahalı bir süreçle sonuçlanmakta. Figure o zamandan beri bu rüyayı inşa etmeye yardımcı olacak finansman için duvarlarının ötesine bakmaya başardı demek yanlış olmayacaktır. Mayıs ayında, Parkway Venture Capital liderliğindeki 70 milyon dolarlık yatırımlarını oldukça büyük bir A Serisi ile duyurmuştu.

intel-capital-figure

Daha önce konu ile ilgili Adcock, kısa vadede daha fazla yatırım almalarının şirket gündemlerinde olduğunu dile getirmişti. Şimdi ise şirket, Intel Capital sayesinde savaş sandığına 9 milyon dolarlık bir sermaye yatırımı daha eklediğini ve yakında stratejik bir ortaklığa dönüşebileceğini açıklıyor. Bir süredir Figure, ilgili taraflar için ilerlemesini sergiliyormuş ve Intel şirketi, Figure 01 ‘de gördüklerini oldukça beğenmiş gibi görünüyor.

Intel Capital genel müdürü Mark Lydon, “Intel Capital sürekli olarak yeniliğin sınırlarını zorlayan şirketler arıyor ve Figure’in dünyanın yapay zekaya bakış açısını değiştirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz”diyor. “Figure’in işgücü ekonomisini geliştirmeye odaklanması geleceğimizin önemli bir parçası ve insansı robot serüveninin gelişimini desteklemek için ön planda olmayı dört gözle bekliyoruz.” diyerek sözlerini tamamlıyor.

intel-capital-figure

Figure şirketi, şu anda bir insansı robot üzerinde çalışan tek firma değil. Tesla, Apptronik ve Open AI destekli 1X, bu son derece elzem işi başarıyla çözmek istiyor. Tesla’nın piyasaya sürüldüğünde herkes için her şey olma planının aksine, Figure’in yaklaşımı, öncelikle endüstriyel depo uygulamalarına başlamak için kısıtlı bir yaklaşım demek yanlış olmayacaktır.

Gelişmeler ile ilgili Adcock bir yayında, “Intel Capital, büyük, cesur sınır bahisleri yapmada ön saflarda yer alıyor ve daha iyi bir gelecek için aynı vizyonu paylaşmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “Intel ekibinin küresel kaynakları ve uzmanlığı ile birlikte bu yatırım, Figure’in büyümesini ve başarısını hızlandırmaya yardımcı olacak.” Figure şirketinin ekibi 50’de hala daha az çalışana sahip. Ancak şirket Boston Dynamics, Tesla ve Apple gibi yerlerden eski çalışanlar da dahil olmak üzere birçok stratejik işe alım yapıyor olduğunu belirtmekte fayda var.

Google Pixel 8 Pro’nun Temel Özellikleri Açıklandı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu