Sosyal Medya

Threads Twitter’ın Rakibi Olarak Meta Tarafından 6 Haziran’da Yayınlandı!

Threads, Apple ve Android uygulama mağazalarında yayına girdi.

Meta bugün Twitter’a metin tabanlı rakibi olan Threads’i resmen başlattı, ancak Avrupa’daki piyasaya sürülmesi kullanıcı şartları nedeniyle şimdilik askıda. İşte detaylar.

Threads, sosyal medyanın en ikonik şirketlerinden Elon Musk’ın sahibi olduğu Twitter için şimdiye kadarki en büyük meydan okuma desek yanlış olmayacaktır. Uygulama, Shakira ve Jack Black gibi ünlüler ve The Hollywood Reporter, Vice ve Netflix gibi medya kuruluşları için halihazırda aktif olan hesaplarla Apple ve Android uygulama mağazalarında yayına girdi. Meta CEO’su ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, yeni platformdaki ilk gönderisinde “Hadi başlayalım. Threads’e hoş geldiniz” yazdı.

Threads, Apple ve Android uygulama mağazalarında

Uygulama, Instagram’ın yan ürünü olarak tanıtıldı. Bu sayede uygulamaya hali hazırda iki milyardan fazla kullanıcıdan oluşan yerleşik bir kitle sağlanmış oldu. Böylece yeni çıkan her uygulamanın yaşadığı süreç olan sıfırdan başlama zorluğundan kurtulmuş oldular. Zuckerberg’in, şirketin ünlüler, diğer şirketler ve politikacılar için başvurulacak iletişim kanalı olmasını umduğu yeni ürünü öne çıkarmak için Musk’ın kaotik Twitter sahipliğinden yararlandığı konuşulanlar arasında bulunuyor.

threads-twitter-instagram

Durumla ilgili stratejik finans analisti Brian Wieser, Substack’te “Olay şu kadar basit: Kardashian, Bieber veya Messi gibi çok sayıda takipçisi olan bir Instagram kullanıcısı düzenli olarak Threads’te gönderi paylaşmaya başlarsa, yeni bir platform hızla gelişebilir” dedi. Insider Intelligence’dan analist Jasmine Engberg, Threads’in “Twitter kadar büyük olması için” aylık dört Instagram kullanıcısından yalnızca birine ihtiyacı olacağını aktarıyor.

Jasmine Engberg “Gerçekleştirilen kısıtlamalar ve benzeri olumsuzluklar sonrası, Twitter kullanıcıları bir alternatif için çaresiz ve Musk, Zuckerberg’e bir fırsat verdi” diye ekledi. Musk ve Zuckerberg’in sert rakipler olduğu biliniyor ve hatta güreşmek için bir buluşmayı bile düşünüyorlar.

threads-twitter-instagram

Twitter’ın zehirli itibarından kurtulma arzusunu belirten Instagram başkanı Adam Mosseri, kullanıcılara Threads’in “sohbetler için açık ve samimi bir platform” oluşturmayı amaçladığını söyledi. “Eğer sen de platformda olmak istiyorsan yapabileceğin en iyi şey nazik olmak,” dedi. Musk yönetimi altında olan Twitter, sitenin itibarını zedeleyen ve ünlüleri ve büyük reklamcıları korkutan aksaklıklar ve aceleci kararlarla içerik denetiminin minimuma indirildiğini gördü.

Uygulamaya kayıt olma konusu ise oldukça kolay eğer Instagram hesabınız hali hazırda var ise direkt olarak hesabınızla giriş yaparak üye olabiliyorsunuz.

Oppo A78 4G Teknik Özellikleri Sızdırıldı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu