İnternet

E-Devletten Hayvan Sahiplenebileceğinizi Biliyor Muydunuz?

Herkesin hassas noktası olduğunu düşündüğüm ıslak burunlu dostlarımız, sokakta veya barınaklarda yaşam mücadelesi veriyor. Her barınak yeterince donanımlı olmayabiliyor ya da her dostumuz barınağa kadar bile varamıyor. Her yıl, bir kap su bir kap yemek kampanyası kapmasında, ilgiye aç dostlarımızı bir nebze mutlu etmeye çalışıyoruz. E-Devlet de bu yönde bir hizmet başlatmış.

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok işimizi dijital üzerinden halledebiliyoruz. Elimizdeki küçük akıllı telefonlar sayesinde yapılabileceklerin, haddi hesabı yok. Hayvanseverliğini bir ileri seviyeye taşımak isteyen okurlarımız için bir haberimiz var. Bence, insanın başına gelebilecek en güzel şeylerden biri, bir patilinin size teşekkür etmek için kuyruk sallayışına şahit olmak.

Kedi ve Köpekler
Kedi ve Köpekler

Patili dostlarımızı, e-Devlet üzerinden kolayca sahiplenebilirsiniz.

Kamu hizmetlerinin yetersiz geldiği durumlarda, bazen vatandaşlar devreye girebiliyor. Maalesef son dönemde, grup halinde gezen köpeklerin, ne kadar zararlı olduklarını görüyoruz. Tahmin edersiniz ki, hiçbir canlının evi sokak değildir. Çöplerin yanı da değildir.

Geçtiğimiz dönemlerde, sahiplendirme etkinliğini çoğaltmak amacı ile Petshop’larda bazı canlıların satılması yasaklanmıştı. Bir can dostu arayanlar veya evde bir canlıya daha yer ayırabilecekler için, e-Devlet uygulamasından bahsedeyim.

Büyük ihtimalle, çoğu vatandaşın bu hizmetten haberi yoktur. 2008 yılından beri e-Devlet, birçok kamu hizmetini tek tıkla vatandaşlara sunuyor. Üstelik bu hizmetin mobil versiyonu da mevcut. Yani bir dostumuza, oturduğumuz yerden tek tıkla sıcak bir yuva olabiliriz.

Peki e-Devlet hayvan sahiplenme hizmeti nasıl kullanılıyor?

Hali hazırda bir e-Devlet şifresine sahip değilseniz, 15 yaşını geçmiş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu hizmetten yararlanabilir. Size en yakın yetkili PTT şubesine veya PTT merkez müdürlüklerine, kimlik kartınız ile gidip şifre almak için başvurabilirsiniz. Tabii mobil imzaya sahipseniz, onu da giriş için kullanabilirsiniz.

E-Devlet Hayvan Sahiplenme
E-Devlet Hayvan Sahiplenme

Şifreye sahip olduktan sonra, E-Devlete masaüstünden veya App Store, Google Play Store gibi mobil mağazalardan indirip, hesap bilgilerimizi giriyoruz. Giriş ekranında bulunan arama çubuğuna konuyla alakalı kelimeler yazarak aratabilirsiniz. Arama çubuğuna “hayvan sahiplenme” yazıp, aratmış olalım.

Gördüğünüz gibi “Evcil Hayvan Sahiplenme” hizmeti hemen karşımıza çıktı. Şunu belirtelim; şu an için yalnızca Keçiören Belediyesi, Büyükçekmece Belediyesi ve Bağcılar Belediyesi’nden hayvan sahiplenebilirsiniz. Size en uygun barınağı seçtikten sonra, cins ve yaş olarak kategorize edilmiş dostlarımızın bir listesi çıkıyor.

Bir ıslak burun seçtikten sonra açılan sayfada, güncel telefon numarası, e-posta adresi ve ikametgah adresi bilgilerini girin. Başvurunuzu yaptıktan bir süre sonra, barınak sizinle iletişime geçecektir. Tabii ki siz de barınak ile iletişime geçerek süreci hızlandırmayı deneyebilirsiniz.

Henüz başlangıç aşamasında olan hizmete, patili dostlarımızı düzenli veterinere götürebilecek, besleyebilecek, sevgiye boğabilecek tüm vatandaşları davet ediyoruz.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu