Sosyal Medya

Twitter Musk’ın güvenliğini tehlikeye attığını düşündükleri gazetecilerin hesaplarını askıya alıyor! 15 Aralık’ta gazetecileri şaşırtan durum!

Twitter Musk'ın güvenliği için gazetecilerin hesaplarına erişimi engelledi

Twitter Musk’ın güvenliği için pek çok gazetecinin hesaplarına erişimini engelledi. Twitter Inc., ailesini tehlikeye attığını iddia ettiği sosyal ağın milyarder sahibi Elon Musk hakkında haber yapan çok sayıda önde gelen gazetecinin hesabını askıya aldı. Twitter Musk’ın güvenliği için böyle bir adım atıldığını belirtti.

Perşembe günü geç saatlerde, Washington Post, New York Times, Mashable ve CNN gibi yayın organlarından muhabirler engellenmiş olarak listelendi ve Tweet’ leri artık görünmüyordu. Musk , spor ve siyaset yorumcusu Keith Olbermann’ın da dahil olduğu askıya alınan profillerin, bilgileri “temelde suikast koordinatları” olarak tanımlayarak gerçek zamanlı konumunu yayınlayan kişilere ait olduğunu söyledi.

Twitter Musk’ın güvenliği için, gazetecilerin hesaplarına erişimi engelledi!

Musk, askıya almaları ne zaman kaldırması gerektiğine dair takipçileri arasında bir anket yaptı. Oylama, yasakları kaldırması gerektiği sonucuna vardı. Daha az seçeneğe sahip yeni bir anket yayınladığında ise oylama yeniden kısıtlamaları kaldırmaya yöneldi. Pek çok kullanıcı askıya alınmaların ifade özgürlüğüne ket vurmak olarak gördüğünü belirtti. Twitter tarafı ise, Doxxing olarak da bilinen kişisel konum bilgilerinin hizmette ifşa edilmesi üzereine verilen standart yasak süresinin yedi gün olduğunu açıkladılar.

Musk, ilk anketinden kısa bir süre sonra gazetecilerin ev sahipliğinde bir Twitter Sesli sohbet oturumunda, “Doxx, herkesi askıya alın, ya sonra, hikayenin sonu, hepsi bu,” dedi. Ses oturumuna katılanlar arasında, diğer yasaklı muhabirlerle birlikte ağın canlı ses hizmetine hâlâ katılabilen Washington Post’tan Drew Harwell de vardı.

Twitter daha önce, Twitter sayfasında Musk’ın özel jetini izlemek için halka açık uçuş verilerini kullanan kendi hizmetindeki bir hesabın bağlantısını yayınlayan rakip sosyal ağ Mastodon’un yayınını kesmişti. Musk, jetinin nerede olduğunu ortaya çıkarabilecek herhangi bir kaynağa işaret etmenin veya bağlantı kurmanın, gerçek zamanlı konumunu yayınlamakla eşdeğer olduğunu savundu. Bu da Onun gizlilik haklarını direkt ihlal etmek olduğunu belirtti. Çarşamba günü Twitter, kendisininki de dahil olmak üzere özel jet konumlarını izleyen birden fazla profili askıya almıştı.

İfade özgürlüğü mutlakıyetçiliği ve sansürün kaldırılması bayrağı altında dizginleri eline alan Twitter’ın sahibi, “Herkes için olduğu gibi ‘Gazeteciler’ için de doxxing kuralları geçerlidir.” diye Tweet attı. Musk, bazı profillerin  rahatsız edici olduğunu ve Twitter profillerinin ailesini tehdit ettiğine inandığını söyledi. Twitter Musk’ı yani yeni patronlarını kollayacak gibi görünüyor.

“Instagram Hesabı Nasıl Silinir ya da Kapatılır?” Buradan ulaşabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu