Mobil Oyun

Sega Rovio’yu 706 Milyon Avro’ya Satın Alıyor!

Sega Angry Birds geliştirici şirketi Rovio'yu satın alacağı açıklandı.

Sega Rovio’yu 706 Milyon Avro’ya Satın Alıyor! İşte detaylar.

Japonya merkezli bir çok uluslu video oyunu geliştirme ve yayımlama şirketi olan Sega Corporation, Angry Birds ile ünlenen oyun şirketi Rovio’yu satın alıyor. Şirketlerin yapmış olduğu açıklamaya göre, Sega Corporation Rovio için 706 milyon avro ödeyecek. The Wall Street Journal’ın yaptığı değerlendirmelere göre geçtiğimiz hafta kapanışında geçerli olan hisse fiyatına kıyasla yüzde 19 daha fazla bir ödeme gerçekleşeceği oldukça açık. Gerçekleşmesi beklenen satın alma sürecinin ise önümüzdeki eylül ayında tamamlanması beklentisi bulunuyor.

Sega Rovio’yu 706 Milyon Avro’ya Satın Alıyor!

Satın almayı gerçekleştirecek olan Japon geliştirici şirket Sega, yaptığı basın açıklamasında “Rovio’nun canlı servis mobil oyun operasyonundaki ayırt edici bilgi birikiminden Sega’nın mevcut ve yeni oyunlarını küresel mobil oyun pazarına getirmek için yararlanmayı hedefliyoruz” ifadeleri dikkat çekti. Şirketin büyük rakiplerinden Nintendo’nun Mario Kart Tour, Super Mario Run ve Pokemon Go gibi oyunlarla yaptığı mobil oyun açılımının benzerini hedeflediğini söyleyebilmek mümkün.

Sega Rovio'yu 706 Milyon Avro'ya Satın Alıyor!

Şirket tüm bunların yanı sıra mobil oyunlarında ötesinde işler yapmayı planladıklarını özellikle belirtmekteler. Şirketin Ceo’su Haruki Satomi, yapılan bu yeni anlaşmayı “Hızla büyüyen küresel oyun pazarı arasında özellikle mobil oyun pazarı yüksek potansiyele sahip ve bu alandaki genişlemesini hızlandırmak Sega’nın uzun vadeli hedefi olduğunu söyleyebiliriz” sözleri ile açıklarken Rovio Ceo’su Alexandre Pelltier-Normand ise şirketinin Beacon platformuna dikkat çekiyor. Beacon, hizmet tabanlı oyun ürünleri geliştirmeye yardımcı olacak diyor.

Elbette ki Sega Rovio Entertaiment şirketine ilk talip olan şirket değildi. Geçtiğimiz yıl içerisinde İsrail merkezli Playtika ile satış görüşmeleri gerçekleştiren Rovio uzlaşmaya varamamış ve satış gerçekleşmemişti. Dipnot olarak belirtmek gerekiyor ki Rovio 2017 yılından bu yana halka açık bir şirket.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu