Eğlence

Sony PlayStation 5 Satışları 40 Milyona Yaklaştı!

Sony PlayStation 5 şimdiye kadar olan satışları 40 milyona neredeyse ulaşmak üzere.

Sony PlayStation 5 Satışları 40 Milyona Yaklaştı! İşte detaylar.

Japonya kökenli çokuluslu şirketler topluluğu olan Sony’nin PlayStation 5’te yaşanan tedarik problemlerini ortadan kaldırması sonrasında yoğun bir ilgiyle karşı karşıya kalmıştı. Karşılaştığı bu yoğun ilgi sonrasında 2023 yılının ilk üç ayında ilgi azalacak diye düşünüyorken ilgi daha da arttı diyebiliriz. Şirket geçtiğimiz dönemde tam 6.3 milyon PS5 satışı gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza atmış oldu. Geçtiğimiz yılın rakamlarını incelediğimizde satış sayısı 2 milyon seviyesinde kalmıştı.

Sony PlayStation 5 Satışları 40 Milyona Yaklaştı!

Şirketin geçtiğimiz yıl sattığı toplam PS5 sayısı 19.1 milyon iken bu yıl kendilerine koydukları satış hedefi yalnızca 18 milyon adetti. Ancak 2020 yılından bu yana elde edilen PS5 satış sayısı toplam 38.4 milyon oldu. Şirketin yazılım kısmını incelediğimiz zaman sonuçlar pek benzer değil diyebiliriz. Bir yıl öncesinde 70.5 milyon olan oyun satış sayısı bu yıl 68 milyona gerilediği görüldü. Şirketin mali yıl genelindeki toplam oyun satışları 303.2 milyondan 264.2 milyona gerilediği görülüyor.

Sony PlayStation 5

Sony şirketi tablo bu şekilde olsa da PlayStation 5 satışlarında artış beklemekte. Şirket şu an yakaladıkları ivmenin 2023 yılında devam etmesini beklediklerini ve hedeflerinin de bu olduğunu dile getiriyor. Şu an için ön görülen gelir yüzdesi ise yüzde yedi olduğunu aktaralım. Tüm bunların yanı sıra şirket diğer ürünleri olan konsol ve aksesuar satışlarının artmasını beklediğini açıkladı. Ancak şu an için PlayStation VR 2 hakkında herhangi bir hedef ya da bilgi verilmedi.

Son olarak şirket yukarıda belirttiğimiz satış sayıları operasyon gelirinde rekor seviyeye ulaştı diyebiliriz. Sony PlayStation 5 ile ilgili bahsettiklerimize ek olarak çip, sensör ve eğlence teknolojilerinde ortaya koyduklarından oldukça memnun olduğunu da dipnot olarak ekleyelim.

Sega Rovio’yu 706 Milyon Avro’ya Satın Alıyor!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu