GeliştirmelerBilgi Güvenliğiİnternet

VPN Nedir? Nasıl Kullanılır? En iyi 10 Site!

VPN Nedir? İnternette Özgür Dolaşım Sağlamak, Sınırlı Servislere Daha Rahat Ulaşmak İçin!

İnternette özgür dolaşım sağlamak, sınırlı servislere daha rahat ulaşmak için VPN servislerini kullanmak gerekmektedir. Peki en iyi VPN servisleri hangileri? VPN nasıl kullanılır? VPN nasıl kurulur? Eğer bu konuda fikir edinmek ve aydınlanmak istiyorsanız, gelin hep birlikte inceleyelim!

VPN nedir? VPN, erişim engeli bulunan sitelere ulaşmak için en yaygın çözüm yolu olarak bilinir. Peki en iyi VPN servisleri hangileri? VPN nasıl kullanılır? VPN nasıl kurulur?

Eğer bu konuda fikir edinmek ve aydınlanmak istiyorsanız, gelin hep birlikte inceleyelim!

 Yasal olarak VPN kullanmak suç değil ve kullanıma açık. Böyle bir kolaylık için pek çok firma, farklı VPN uygulamalarını hizmete geçiriyor. Bugün hep birlikte en iyi VPN uygulamalarına yakından bakıyor, VPN üzerine sorularınıza beraber cevap buluyoruz.

vpn
VPN Kişisel Sanal Ağ Güvenliğidir.

VPN Nedir?

VPN İngilizce’ de “Virtual Private Network” yani Sanal Özel Ağ olarak tanımlanan VPN, internet aracılığıyla cihazlar arasında özel bir ağ bağlantısı oluşturur. VPN’ler, genel ağlar üzerinden verileri güvenli ve anonim olarak iletmek için kullanılır. VPN’ler, IP adreslerini maskeleyerek ve verileri şifreleyerek çalışır. Böylece veriler, alma yetkili olmayan hiç kimse tarafından okunamaz.


VPN Nasıl Çalışır?

VPN, internete bağlandığınız cihazınızı sanal olarak farklı bir konumda gösterir. Bunun için karşıdaki ağa sanal bir tünel açar. Aktarılan bilgiler bu tünelden birbirine yollanır. Yani örneğin Youtube ‘a VPN üzerinden bağlanırsak, cihaz ve bağlanılan VPN ağı arasında veri akışı olur. Bu akış farklı kanallı olduğu için dışarıdan verileriniz görüntülenemez. Böylece trafik farklı bir ağ yani adresi kullanılan ülke üzerinden gerçekleşir. ve bunun sonucunda bağlı olduğunuz ülkenin internet kurallarına göre gerçekleşir.

VPN yazılımları ya da mobil uygulamalar özel tünele erişmeniz için bir ağ sürücüsü kurar. Sanal bir ağ bağdaştırıcısı rolünde olan yazılım size bağlanmak istediğiniz ağdan bir IP adresi verir. IP adresi bir bakıma bağlantınızın kimlik numarası olarak tanımlanabilir. Bu adres otomatik olarak seçilen ağ üzerinden internette dolaşmanıza ortam sağlar.


VPN Nasıl Kullanılır?

VPN bağlantısına erişmek için piyasada bir çok servis uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalardan bir tanesini internetten veya cihazınızın uygulama marketinden edinebilirsiniz. İndirdiğiniz bu sağlayıcılarına girerek uygulama arayüzünde bulunacak olan bağlan butonuyla gerçekleştirebilir ve özgürce sanal mecralarda dolaşabilirsiniz.


Hangi VPN Uygulamalarını Kullanabilirim?
  • Hotspot Shield – Güvenlik odaklı
  • TunnelBear -Kullanımı kolay
  • Strong – Süper güvenli hız
  • ExspressVPN – 90’dan fazla ülke mevcut
  • Windscribe – Etkili ücretsiz VPN
  • ProtonVPN – Çapraz platform uyumlu VPN
  • PrivateVPN – 7/24 teknik destek
  • Private İnternet Accses -Güvenlik odaklı
  • CyberGhost – Ortalama internet gezintileri için
  • IPVanish – İstikrarlı hız

TEKNOFEST HABERİMİZ YAYINDA BURADAN GÖZ ATABİLİRSİNİZ!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu