Geliştirmeler

Microsoft Windows 12, ChromeOS’a Rakip Olabilir!

Microsoft'un Windows 12 işletim sisteminin bulut destekli sürümünü hazırladığı konuşulmakta. İşte detaylar!

Microsoft Windows 12, ChromeOS’a Rakip Olabilir! Geliyor gelmekte olan…

Yazılım teknoloji devi şirket Microsoft ile yakın çalışan bazı kaynakların açıklamalarına göre şirket Windows 12‘nin “web odaklı” bir versiyonu üzerinde çalışıyor. Bu işletim sistemi ChromeOS platformuna rakip olarak gelecek demek yanlış olmayacaktır. Windows Latest bu yeni sürümle ilgili bazı detayları paylaştığı görüldü.

Microsoft Windows 12

Teknoloji şirketi Microsoft’un Windows 12’nin “Lite” olarak adlandırılabilecek daha basit bir versiyonunu yayınlamak üzere çalıştığı aktarılmakta. Bu sayede düşük kapasiteli bilgisayarlar daha kullanışlı hale gelecek. Ayrıca şirketin bu adımla bulut işlevlerine odaklandığı söylenebilir. Microsoft, Windows 12’nin Lite versiyonu ile eğitim alanında yaygın olarak kullanılan Google ChromeOS’a piyasadaki tek hakimin o olmadığını göstermek adına bu adımı atmış görünüyor.

microsoft-windows-12

Peki ne nasıl olacak? İşletim sisteminin merkezinde Microsoft Edge tarayıcısının beraberinde yapay zeka desteği yer alacak. Hedef kitle ise öğrenciler ve eğitim kurumları demek mümkün. Microsoft bundan birkaç yıl önce de ChromeOS ile doğrudan rekabet edecek Windows 10X adlı yepyeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmaları başlattığı biliniyor. Ancak 2021 yılında bu çalışmalar durduruldu ve geliştirilmesi iptal edildi. Microsoft daha basit geliştirmelerle rekabeti kızıştıracak gibi görünüyor.

Apple iPhone 15 Serisine Uyarı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu