Geliştirmeler

Uber’den Görme Engelli Bireyler İçin Kolaylık Adımları! 4 Şehir için Uygulanacak!

Uber görme engelli bireylerin ulaşımda kolaylık yaşamaları adına düzenlemeye gidiyor.

Uber nedir? Uber görme engelli bireylerin ulaşımda kolaylık yaşamaları adına düzenlemeye gidiyor. Bu düzenlemeler neler? İşte detaylar.

Uber Nedir?

Akıllı telefon üzerinden hizmet veren bir yolcu taşıma uygulaması olarak karşımıza çıkmakta. Uygulamayı telefona yüklendikten sonra kullanıcıları gidecekleri yere götürecek ulaşım aracını tespit edip buluyor, bulunduğunuz konuma çağırıyor, fiyatını ve güzergahını belirleyerek hizmeti sağlıyor. Üstelik kullanıcı gideceği yere taksi, lüks araç ya da herhangi bir araç ile gitme seçeneklerine sahip olmakta.

Uygulama içerisinde nereye gidileceği ilk etapta sisteme yazıldığı için şoföre nereye gideceğinizi tarif etmekle uğraşmaya gerek kalmıyor. Uber ulaşım hizmeti kredi kartı ile ödeme imkanı sağladığı için nakit para taşıma zorunluluğunu da ortadan kaldırmış oluyor.

Uber’den Görme Engelli Bireyler İçin Kolaylık Adımları!

Şirket , görme engelli kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırabilecek uygulama içerisinde düzenlemeye gitmek üzere bir yeni adım atıyor. Bu adım ise Blindlook ile anlaşma sağlaması! Blindlook ile anlaşma sağlayan şirket, kullanıcıların daha kolay taksi çağırmasına yönelik Türkiye’de bulunan ilk mobil uygulama olarak ulaşım tarihimizde bulunuyor.

Blindlook kurulduğu ilk günden bu yana yaklaşık olarak 285 milyon görme engelli bireyi dijital dünyaya ve sosyal yaşama adapte etmek için teknolojiler geliştirmeyi amaç edinen bir şirket olarak tanıtılıyor. Bu konuda çalışmalara katkı sağlayan engelli girişimci Sadiye Görece ve bir diğer girişimci Cihat Ersin Aydın katkı sağlamaya devam ediyor. Blindlook’un hedefi ” Engellerin ortadan kalktığı, eşit bir dünya”.

Uygulamalar için hedeflerini ise, her uygulama içerisine sesli simülasyon ile 285 milyon görme engelli bireye özgürce yaşama hakkı vermek olduğunu belirtiyorlar. Şu an için Blindlook ve Uber anlaşması sonrasında Antalya, İzmir, Ankara ve İstanbul’da tam ve kısmi görme engelliler, Blindlook’ un Sesli Simülasyon özelliği ile rahatça taksi çağırma imkanı bulacaklar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu