Yapay Zeka

Microsoft Bing Arama Motorunda OpenAI’nin GPT-4’ünü Kullanıyor!

Microsoft Bing Arama Motorunda OpenAI'nin GPT-4'ünü Kullandığını Onayladı

Microsoft Bing Arama Motorunda OpenAI’nin GPT-4’ünü Kullanıyor! İşte detaylar.

Microsoft, Şubat 2023’ün başlarında düzenlediği bir etkinlikte, OpenAI’nin ChatGPT teknolojisini kendi arama motoru Bing’e entegre edeceğini duyurmuştu. ChatGPT destekli yeni Bing’in, OpenAI tarafından GPT serisinde oluşturulan bu türden dördüncü model olan OpenAI’ nin en son çok modlu büyük dil modeli GPT-4 (Generative Pre-trained Transformer 4) üzerinde çalıştığı açıklandı.

OpenAI’nin kullanıcı sorgularına kapsamlı ve konuşmaya dayalı yanıtlar üreten üretken metin sohbet robotu, başlangıçta GPT-3 adlı Doğal Dil İşleme (NLP) tabanlı bir otoregresif dil modeli üzerinde çalışmaktaydı. OpenAI şimdi ise teknolojisini yaklaşık 100 trilyon parametre ile eğitilmiş hibrit bir eğitim sistemi olan GPT-4’e yükseltti.  En son GPT-4 modelinin şirket tarafından “her zamankinden daha yaratıcı ve işbirlikçi” olduğu iddia edilenler arasında.

Microsoft Bing Arama Motorunda OpenAI’nin GPT-4’ünü Kullanıyor!

Microsoft, arama motoru Bing‘in artık OpenAI’nin GPT-4 modeli tarafından destekleneceğini ve kullanıcıların daha verimli aramalar yapmasına olanak tanıyacağını açıkladı. Yapay zeka destekli yeni Bing, ChatGPT’nin en son teknolojisi olan GPT-4’ü kullanacak, ancak arama ve genel kullanıma uygun hale getirmek için modelde çeşitli değişiklikler yapılmış ve daha fazlası gerekebilir.

Microsoft Bing Arama Motoru
Microsoft Bing Arama Motoru

Bing’de yeni GPT-4 deneyimini deneyimlemek isteyen kullanıcılar, ön izleme için kaydolarak bunu gerçekleştirebilir. Bununla birlikte, ön izleme modunda, şu anda hangi GPT sürümünü kullandığı sorulduğunda Bing AI, “yeni Bing AI, ChatGPT sürüm 3.5’i kullanıyor, ancak bu varyant, kullanabileceğiniz ChatGPT sürümünden daha yetenekli, doğru ve becerikli” şeklinde yanıt verdi. Bu cevabın yakın gelecekte değişip değişmeyeceği henüz belli olmamakla birlikte herhangi bir açıklama bulunmamakta.

30 Kasım 2022’de herkese açık prototip lansmanından bu yana ChatGPT ve yapay zeka, teknoloji dünyasının en çok konuşulan konusu olmaya hala devem ediyor. OpenAI, şu anda ChatGPT sohbet botu tarafından dağıtılan en son ürünü GPT-4’ün duyurusunu gerçekleştirdi. En yeni çok modlu büyük dil modeli, GPT-3’ün 175 milyar verisine kıyasla yalnızca 100 trilyonluk çok daha geniş veri parametrelerini kullanmakla kalmayıp, aynı zamanda gelişmiş giriş yöntemleri, algoritmalar, parametreleştirme ve hizalama sağlamakta.

Microsoft’un ChatGPT’nin ana şirketi OpenAI’ye yaptığı multi-milyon dolarlık yatırım, dünyanın en çok tercih edilen arama motoru olarak Alphabet’in Google’ını geçmek için bir şans olarak görülüyor. Arama motoru hakimiyetine yönelik bu yarışın büyük bir kısmının, GPT gibi yapay zekâ destekli üretken modeller, bu modellerin sunucu tarafındaki yenilikleri ve uygulamaları tarafından yönetileceği şeklinde lanse ediliyor. Geçen ay Google, ChatGPT’ye rakip olacak Bard adlı yapay zeka destekli kendi sohbet robotunu duyurusunu yapmıştı. Yapay zeka yarışı kızışırken, sektördeki diğer birkaç oyuncu da kendi araçlarını geliştirmek için elinden geleni yapmaya devam ediyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu