Yapay Zeka

OpenAI GPT-4 Sürümüyle Daha Etkileyici!

OpenAI, GPT-4 Sürümüyle Yapay Zekanın Daha Akıllı, Daha Güvenli Olduğunu Aktardı!

OpenAI GPT-4 Sürümüyle Daha Etkileyici! En yeni yapay zeka teknolojisi temeli olan OpenAI’nin GPT’si, Salı günü ChatGPT sohbet robotunun premium sürümünde mevcut olan büyük bir yükseltme aldığını açıkladı. ChatGPT Plus aboneleri şimdi bu yükseltmeyi deneyimleyebilir. İşte detaylar!

OpenAI Salı günü gerçekleştirdiği açıklamada, yeni Openai GPT-4’ün çok daha uzun metin dizileri oluşturabildiğini ve insanlar onu görüntülerle beslediğinde yanıt verebildiğini ve önceki GPT-3.5’te görülen yapay zeka tuzaklarından kaçınmak için daha iyi bir iş çıkaracak şekilde tasarlandığını aktardı. Örneğin, yapay zekâ araştırma şirketi, avukatların uygulama hukuku için geçmesi gereken baro sınavlarına girerken, GPT-3.5 için en düşük %10’luk dilime kıyasla GPT-4’ün puanların ilk %10’unda yer aldığını aktararak ne kadar daha iyi bir şekilde geliştiğini aktardılar.

OpenAI GPT-4

GPT, Generative Pretrained Transformer’ın kısaltmasıdır; bu, kendi başına metin oluşturabilmesine ve Google’ın öncülüğünü yaptığı transformatörler bir yapay zekâ teknolojisini kullanmasına bir göndermedir. Bu, internetten toplanan geniş veri yığınları üzerinde eğitilen, kalıpları tespit etmeyi ve stilleri yeniden üretmeyi matematiksel olarak öğrenen, büyük dil modeli veya LLM adı verilen bir yapay zekâ türü olarak da açıklanabilir.

OpenAI GPT-4 Sürümüyle Daha Etkileyici!

OpenAI, GPT teknolojisini yıllardır geliştiricilerin kullanımına sundu, ancak Kasım ayında kullanıma açılan ChatGPT, teknolojinin olumsuz yönleri hakkında bir ilgi, deney ve endişe patlaması sağlayan kolay bir arayüz sunduğu da bir gerçekti. Programlama kodu oluşturmaktan sınav sorularını yanıtlamaya, şiir yazmaya ve temel bilgileri sağlamaya kadar her şeyi yapabilmesi insanları tedirgin etmeye yetmekte. Her zaman güvenilir olmasa da dikkatleri üzerine çekmeyi her halükârda başarabiliyor.

ChatGPT ücretsiz bir deneyim olsa da talep yüksek olduğu zamanlarda takılmalar yaşanabiliyor. Ocak ayında OpenAI, garantili kullanılabilirlik ile şimdi de GPT-4 temeli ile ChatGPT Plus’ı ayda 20 dolar karşılığında sunmaya başladı. Platform kullanıcıları, GPT-4’e erişebilmek üzere bekleme listesine kaydolabilirler.

Openai GPT-4’te Gerçekleşen Gelişmeler

OpenAI, “Sıradan bir sohbette, GPT-3.5 ile GPT-4 arasındaki fark birazcık karmaşık olabilir. Fark, görevin karmaşıklığı yeterli bir eşiğe ulaştığında ortaya çıkacaktır” diyor ve “GPT-4, GPT-3.5’ten daha güvenilir, yaratıcı ve çok daha incelikli talimatları işleyebilir.” şeklinde yeni sürümü daha anlaşılır kılıyor. GPT-4’teki bir diğer önemli gelişme, metin ve fotoğraf içeren girdi verilerini kabul etme yeteneği olduğunun altını çizmekte fayda var.

OpenAI GPT-4 Sürümüyle Daha Etkileyici!

OpenAI‘nin örneği, chatbot’tan modern bir iPhone’un küçük Lightning bağlantı noktasına takılı, onlarca yıllık hantal bir bilgisayar kablosunu gösteren bir şakayı açıklamasını istemesi olarak görüntülendi. Bir diğeri ise, halüsinasyonlar gibi yapay zeka sorunlarından kaçınan daha iyi performans anlayışı – yanlış şekilde üretilmiş yanıtlar, genellikle yapay zekanın doğru bulduğu yanıtlar kadar otoriter görünmekte. Geliştirici şirket OpenAI GPT-4’ün yanlış bir şey söylemesini sağlama girişimlerini engellemede de daha iyi: “GPT-4, dahili çekişmeli gerçeklik değerlendirmelerimizde en son Openai GPT-3.5’ten %40 daha yüksek puan alıyor” diyor.

Ceo Altman, “Openai GPT-4’ün ilk eğitimini epey bir süredir yaptık, ancak onu serbest bırakmaya hazır hissetmemiz uzun zamanımızı ve çok çalışmamızı aldı,” diye tweet attı Altman . “Beğeneceğinizi umuyoruz ve eksiklikleriyle ilgili geri bildirimleri gerçekten takdir ediyoruz.” diyerek sürekli geliştirme odaklı olduklarının da mesajını vermiş oldu.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu