Donanım ve Elektronik

SAMSUNG ABD Çip Tesisi Maliyetinin 25 Milyar Doları Aşacağı Söyleniyor!

SAMSUNG ABD' de açacağı yeni çip tesisi maliyetinin 25 milyar doları aşacağı söyleniyor.

SAMSUNG ABD Çip Tesisi Maliyetinin 25 Milyar Doları Aşacağı Söyleniyor! İşte detaylar. ABD Ticaret Bakanlığı yetkilileri mart ayının başlarında yaptığı açıklamada, çoğu devlet hibesinin yeni fabrikaların maliyetinin yalnızca yüzde 15’ini karşılayacağını açıkladı. Güney Koreli teknoloji devi SAMSUNG Electronics Co Ltd’nin Teksas, Taylor’da inşa ettiği bir çip fabrikası, dünyanın en büyük bellek yongası üreticisine 25 milyar dolara mal olacağı açıklandı. Şirket tarafından bilgiyi alan kaynak, bilginin kamuya açık olmadığı için isim vermeyi reddederek, maliyetteki artışın temel olarak enflasyondan kaynaklandığını söyledi.

Kaynaklardan biri SAMSUNG ABD ‘de gerçekleştirdiği çalışma için, “Şu an için inşaat maliyeti, maliyet artışının yaklaşık yüzde 80’i kadardır” diyor. Ayrıca kaynak, “Malzemeler daha pahalı hale geldi” diye maliyetin bu kadar yüksek olmasının nedeninin bu olduğunu ekliyor.

SAMSUNG ABD Çip Tesisi Maliyetinin 25 Milyar Doları Aşacağı Söyleniyor!

Çip üretici şirketler, ABD’de çip üretimini artırmayı amaçlayan CHIPS Yasası sayesinde Biden yönetiminden milyarlarca dolarlık hibe başvurusunda bulunma şansına sahip oldular. Ancak artan maliyetler, doların ne kadar ileri gideceği konusunda soruları gündeme getirmeye başladı. Tasarı, 2020’de, ABD’li yetkililerin hâlâ ehlileştirmeye çalıştığı tarihi bir enflasyon artışından önce öneriye sunulmuştu.

SAMSUNG ABD Çip Tesisi
SAMSUNG ABD Çip Tesisi Maliyetinin 25 Milyar Dolar!

ABD Ticaret Bakanlığı yetkilileri bu ayın başlarında, çoğu devlet teşvikinin yeni fabrikaların maliyetinin yalnızca yüzde 15’ini karşılayacağının açıklamasını yaptılar. Aynı zamanda, milletvekillerinin CHIPS Yasası hibeleri için 52 milyar $’lık rakamı ilk kez açıklamasından bu yana üç yıl içinde, bunun yalnızca 39 milyar $’ı fabrikaya doğrudan yatırım için ayrılmış durumda. İnşaatta kullanılan, çelik gibi pek çok malzemenin fiyatıyla birlikte işçilik maliyeti de inanılmaz bir şekilde artmış durumda.

Tüm bu gelişmeler, zaten çok büyük olan harcama planlarının maliyetini arttırabiliyor. Geçen yıl, dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) , Arizona’daki yeni bir tesis için planlanan yatırımı üç kattan fazla artırarak 40 milyar $’a çıkardığını duyurdu. Üretici şirket Intel, Ohio’da 20 milyar dolarlık bir çip fabrikasını, maliyeti 100 milyar $’a kadar genişletebileceğini duyurdu. Yine geçen yıl, çip üreticisi Micron, New York’un taşrasında bir bilgisayar çipi fabrika kompleksi inşa etmek için önümüzdeki 20 yılı aşkın bir süre içinde 100 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Dünyanın 2 numaralı sözleşmeli çip üreticisi SAMSUNG, 2021’de Teksas, Taylor fabrikasını açacağını duyurdu. Yapay zeka , 5G ve cep telefonları gibi işlevler için gelişmiş çipler üretmeyi hedefledikleri bu fabrikada 2.000 yüksek teknolojili istihdam yaratmayı vaat ediyor. Bazı rakiplerinin aksine, SAMSUNG ABD ‘de  şimdiden çığır açtı desek yanlış olmayacaktır. Kaynaklardan biri şirketin fabrikayı 2024’e kadar bitirmek için acele ettiğini, böylece 2025’e kadar cips üreteceğini ve bunun da şirketi fabrika için araçlara yatırım vergisi kredisi sağlamak için 2026 son tarihini geride bırakacağını açıkladı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu