Yapay Zeka

AI’den 2023’te Neler Beklenebilir?

AI, 2023'te neler olabilir? AI'den 2023'te Neler Bekleniyor? AI, 2023'te neler sunabilir?

AI’den 2023’te Neler Bekleniyor? AI, 2023’te neler sunabilir? AI, 2023’te neler olabilir? Önümüzdeki yıl yapay zeka tarafında neler yaşanabilir? Gelin beraber inceleyelim!

Önümüzdeki  yıl AI ile ilgili ne gibi gelişmeler yaşanabilir? Her geçen gün gelişen yapay zeka teknolojisi nereye evrimleşecek? Bir yazarın da dediği gibi “Gece karanlık ve dehşet dolu olabiliyorken, gün ardından parlak, güzel ve umut dolu”. Tüm teknolojilerin artıları olduğu gibi beraberinde eksileri de elbette ki oluyor.

Örneğin sanat üreten versiyonları inanılmaz bir yaratıcılık gerektiren bu alanda saniyeler içinde ürün çıkarabilen uygulama modelleri ile oluşturulmaya başladı. DeepFake uygulanan içerikleri, sanatçılar tarafından protesto ediliyor. Peki 2023 yılında AI ile ilgili neler bizi bekliyor olacak daha fazla problem mi yoksa daha yararlı olarak katkılarda bulunmaya devam mı edecek? Chat GPT gibi güçlü yeni yapay zeka biçimleri ortaya çıkacak mı?

AI, 2023'te neler olabilir?
AI, 2023’te neler olabilir?

AI’den 2023’te Neler Bekleniyor?

Elbette sanat üreten daha fazla uygulama geliştirilecek gibi görünüyor.  Çünkü tüketim toplumu olarak son zamanlarda çıkarılan uygulamalar çok büyük kullanıcı kitlelerine ulaştı. Bu uygulamalar mükemmel bir başarı elde etti.Bu da elbette olan uygulamaların geliştirilmesine ya da daha farklı benzer uygulamalar çıkarılmasına zemin hazırlıyor.

Bir araştırma şirketi bu konu hakkında “Yapay Zeka’ ya tüketicinin entegre olması hem iyi hem de kötü etkilerini arttırmasını bekliyoruz” diyerek elde ettikleri verilerini açıkladılar.

Sanatçılar bu tip gelişmelere olumlu veya olumsuz bakmanın dışında gelecekleri için endişelenmeye başlıyorlar. Chat GPT geliştiricileri ise tüketicilerin beklentilerinin daha fazla artacağının bu nedenle daha sıkı çalışıp teknolojiyi daha da geliştirme çabası içinde olduklarını aktarıyorlar.

Geliştiricilerinin en büyük problemi olan ve olmaya devam edecek veri kullanımı konusunda, sanatçılar tarafından veri kullanımıyla ilgili denetlemeleri istemi üzerine OpenAI veri işleme üzerine Shutterstock gibi bazı kuruluşlar ile ortak  olma yoluna gidebilir. Veriler de bu sayede lisanslanmış olacağı için sorun yaşamamak adına böyle bir adım atmaları olağan. Sanatçılar veri kümelerinin devre dışı bırakılması konusunda diğer sorun yaşayan gruplara öncülük ediyor ve pes etmeyecek gibi görünüyor.

2023'te Yapay zeka
2023’te Yapay zeka

Aynı zamanda bu teknoloji için açık kaynak kullanımı önemli olduğu için aynı sanatçılarda olduğu diğer topluluklar da problemler çıkmaması için yasalaşma yoluna gidilmesi büyük bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. Modern versiyonların geliştirilmesi ve üretken modellerin eğitilmesi oldukça pahalı bir işlem Chat GPT açıklanana göre yaklaşık 3 Milyon dolara mal olmuş durumda. Bu nedenle ticari alanlara yönelme gibi bir durum 2023’te söz konusu olabilir.

Pek çok alanda kullanılması şimdiden planlanıyor olsa da maliyet gibi durumlar, hata alımında düzeltilmesi gibi pek çok konu nedeni ile diğer sektörlere geçiş yapılması planlansa da 2023’te karşılama ihtimali nedir bilemiyoruz. Ancak sanat ve DeepFake sonrası sağlık veya daha farklı alanlara geçmesi muhtemel görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu