Yapay Zeka

Tesla’nın İnsansı Robotları 2023’te Hayatımıza Dahil mi Oluyor?

Tesla'nın İnsansı Robotları. Tesla insansı robotları geliştirmek istiyor.

Tesla’nın İnsansı Robotları. Tesla insansı robotlar geliştirmek istiyor. Yeni planlamaları her biri kendi alanlarında yetenekli ve becerilere sahip hatta kendi kusurları olan insansı robotlar tasarlamak istiyorlar.

Geçtiğimiz aylarda Tesla için Elon Musk, bir sonraki yaratıcılığının maskesini düşürdü. Onarım için alet edevat getirmek veyahut yiyecek almak gibi tekrara dayalı görevleri yapabilecek “Dost” robotları üzerine yoğunlaşmayı planlıyor.

Tesla’nın İnsansı Robotları

Elon Musk, bu tip robotların şirketin teknolojisinin doğal evrimi olduğunu dile getiriyor. “Tesla tartışmasız en büyük robot şirketi çünkü halihazırda arabalarımız tekerlekli yarı duyarlı robotlar.” diyerek bu konuda şirketini övüyor. Şirketin araçları kendi kendine sürüş yeteneklerine ve arabanın etrafındaki dünyayı anlayan ve dolaşan sinir ağlarını insansı bir robot formuna sokmanın mantıklı bir hamle olabileceğini de ekliyor. Musk, bu robot gündelik hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra, insanları kaçırabileceğini hatta gerekirse alt edebileceğini söyleyerek umarım böyle bir şey yaşanmaz diyerek de  konuyla ilgili şakalar yapıyor. 2023 yılında prototipin çevrim içi bir hale gelmesi planlanıyor.

Tesla Robotları
Tesla Robotları

Ancak çoğu teknoloji firması ise Musk’ ın araçları form değişikliğine yönelterek bu şekilde robotların çalışabileceği konusunda, pek mümkün olmadığı düşüncesinde olduğunu belirtiyorlar. Nedeni ise son zamanlarda “akıllı araçlarının” pek çok kazaya sebebiyet vermesi ve hata sorunu yaşaması. Hatta Musk bu konu üzerine şu an federal bir soruşturma altında. Ayrıca robotik geliştirme alanında çalışan şirketler böyle bir teknolojinin aracın evrimi ile olabileceği düşüncesi kadar kolay olmadığının, üzerinde uzun yıllar çalışılarak ortaya çıkabileceği konusunda hem fikirler.

Musk önümüzdeki yıl içerisinde bu “insansı robotları” çevrim içi hale getirmesi biraz zor görünüyor olsa da imkansız mı bilemeyiz geçtiğimiz ayarda bu robotun ilk prototipi tanıtıma çıkmıştı. Üzerine neler katılıyor ne gelişmeler yaşanacak yakından takip ediyor olacağız.

İlk prototip tanıtımı:

Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir mi? Geçiremeyeceklerine dair 5 Enteresan Sebep!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu