Sosyal Medya

Tiktok BookTok 23 Nisan Gününden Bu Yana Türkiye’de!

TikTok BookTok kampanyası globalde büyük ilgi görmüştü artık Türkiye'de de aktif.

Tiktok BookTok 23 Nisan Gününden Bu Yana Türkiye’de! BookTok nedir? İşte detaylar.

Sosyal medya platformları gün geçtikçe yeni gelişmeleri ve iyileşmeleri kullanıcılarına hız kesmeden sunmaya devam ediyor. Dünyanın en popülerler sosyal medya platformları arsında başta gelenlerinden TikTok‘un son günlerde çıkarmış olduğu ve yoğun ilgi ile karşılanan #BookTok Türkiye’de bulunan kullanıcılarında beğenisine sunuldu. Bu kampanya Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile aynı gün olan 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nden bugüne Türkiye’de kullanılabilir halde.

Tiktok BookTok Nedir?

TikTok üzerinden kullanıcıların okudukları kitaplar ile ilgili içerik ve inceleme videoları paylaşarak, kitaplar hakkında tartışarak öneri ve düşüncelerini paylaştıkları bir topluluk halini almış #BookTok, tamamen bir grup kitapseverin etiket olarak başlatmış olduğu ve kısa süre sonra bir araya gelmiş en büyük topluluk halini aldı. Globalde 100 milyardan daha fazla görüntülenmesi olan #BookTok’un İngiltere gibi büyük ülkelerde kitap satışlarında artışlara neden oldu.

TikTok BookTok

Tüm bunların yanı sıra Barnes & Noble gibi büyük kitapevleri mağazalarında #BookTok başlığı altında özel stantlar hazırladığı görülüyor. Resmi olarak açılmamış olsa dahi Türkiye’de de ilgi gören bu akım geçtiğimiz bir yılda ülkemizde bir milyarın üzerinde görüntülenme almayı başarabildi. Tüm bunların sonucu da aslında edebiyat sever bir kitle oluşturmak oldu diyebiliriz. Küçücük bir grup halinde başlayıp dünyaya yayılan bu akım kitap dünyasının trendlerini etkileyerek piyasaya yön veriyor.

Akımın tek etkisi bu dersek yanlış olacaktır. #BookTok’un yeni nesil yazarların kariyerleri için de oldukça etkili olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü birkaç yıl önce kitabı çıkan ancak satışlardan beklediği verimi alamayan yazarlar en çok satanlar listesine adını yazdırabildi. TikTok BookTok etiketi ile ülkemizde de kitap okuma alışkanlığının yükselişe geçmesi ve daha geniş kitlelere yayılması beklenenler arasında yerini almakta.

TikTok Kullanıcıları 2023 Yılı Bitmeden AI ile Avatar Hazırlayabilecek!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu