Sosyal Medya

Mesajlaşma Uygulamaları Liderlik Yarışında İlk 3 Değişti!

Mesajlaşma uygulamalarında rekabete tam gaz devam ediliyor.

Mesajlaşma Uygulamaları Liderlik Yarışında İlk 3 Değişti! İşte detaylar.

İletişim faaliyetlerini kolaylaştıran yediden yetmişe herkesin kullandığı mesajlaşma uygulamalarının gün geçtikçe sayısının artması alandaki rekabeti de aynı anda yükseltiyor. Jan Koum tarafından 2009 yılında kurulmuş anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp kullanıcılara sunulduğu günden itibaren piyasadaki liderliğini korumaya hala devam ediyor. En çok tercih edilen uygulama olmasının yanı sıra liderlik koltuğundan hiç inmemesi de büyük bir başarı olarak adlandırılabilir.

Mesajlaşma Uygulamaları Liderlik Yarışı!

Lider konumunu koruyan WhatsApp’ın ardından ikincilik için uygulamalar arası yaşanan çekişmeler oldukça fazla. Mücadeleye sık sık yeni özellikler ve güncellemeler ile devam etmeyi sürdürüyorlar. 2011 yılında tanıtılan Facebook Messenger ilk zamanlar Facebook ile birlikte kullanılabilir olsa da şu anda Facebook uygulamasından bağımsız olarak da kullanılabilir durumda.

Kullanıcılar arasında popüler olan Messenger sıralamadaki yerini bu yıl Telegram’a kaptırmış olduğunu gözlemliyoruz. Piyasaya girişini “Dünyanın en güvenilir mesajlaşma uygulaması” olma iddiasıyla 2013 yılında yapan Telegram uygulaması çıktığı günden beri alandaki payını büyütmeye devam ediyor.Mesajlaşma Uygulamaları

Şimdilerde ise Telegram, Facebook Messenger’ı geride bırakarak en çok kullanılan ikinci anlık mesajlaşma uygulaması olmayı başardı.Telegram kurucusu Pavel Durov bu müjdeli haberi Amerikan iş dünyası dergisi olan Fortune’den alınan verilerle birlikte Telegram kanalından paylaşarak rakiplerine duyurdu. Fortune dergisinde paylaşılan verilere göre WhatsApp, yüzde 44 pay alarak liderliğini korurken, Telegram’ın payı yüzde 31’e ulaşmış durumda.

Facebook Messenger ise yüzde 21 pay alarak üçüncü sıraya gerilemiş oldu. Pavel Durov, Fortune dergisinin açıklamasından sonra kendi telegram hesabında konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Son 5 yılda Telegram, Facebook Messenger’ı geçerek en popüler bulut tabanlı mesajlaşma uygulaması oldu. Telegram artık WhatsApp’tan sonra ikinci sırada ve aradaki farkı yıldan yıla kapatıyor. Rakiplerimizin endişelenmesine şaşmamalı!”.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu