Sosyal Medya

Brezilya’da Telegram 72 Saat Yasaklandı!

Brezilya’da Telegram kısa süreliğine kısıtlandı.

Brezilya’da Telegram 72 Saat kısıtlandı, peki neden? İşte detaylar!

Brezilya hükümeti, dezenformasyon yasa tasarısına karşı duruşu sebebiyle anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ı geçici olarak engelleme kararı aldıklarını açıkladı. Yüksek mahkeme kararıyla, uygulamanın ülkedeki faaliyetleri 72 saatliğine durdurulduğu duyuruldu. Alınmış olunan bu karar, dezenformasyon yasa tasarısına karşı kampanya yapan uygulamanın etkisini kısıtlamayı temel olarak hedefliyor.

Brezilya’da Ünlü Mesajlaşma Uygulaması 72 Saat Yasaklandı!

Geçtiğimiz gün ülke basınında yayınlanan haberlere göre, uygulamanın dezenformasyonun engellenmesi amacıyla yasa tasarısı çıkarmak isteyen ülkeyi hedef almasının ardından yüksek mahkeme aksiyon aldı. Yargıç Alexandre de Moraes tarafından verilen kararla uygulamanın ülkedeki faaliyetleri geçici süreyle resmi olarak durduruldu.

Brezilya’da Telegram 72 Saat Yasaklandı!

Uygulama, kullanıcılarına gönderdiği açıklama metninde, dezenformasyon yasa tasarısının ülkede demokrasiye yönelik bir saldırı olduğunun altını çiziyor. Ayrıca, bu yasa tasarısının modern interneti yok edebileceğini ve sosyal paylaşım sitesi şirketlerinin bu tür kararlar ile hizmetlerinin zarar göreceğini savunuyor.

Daha önce federal mahkeme kararıyla, uygulamanın neo-Nazi grupların yöneticileri hakkındaki bilgileri polis ile paylaşmayı reddetmesi nedeniyle geçici olarak yasaklandığı açıklanmıştı. Alınan bu yasak kararı, federal temyiz mahkemesi tarafından 1 Mayıs’ta kaldırılarak uygulama kullanıma tekrar açılmıştı. Hükümetin dezenformasyon yasa tasarısına karşı aldığı bu geçici yasak kararı, uygulamanın ülkedeki faaliyetlerini durdururken, bu konudaki tartışmalar ve mahkeme kararları devam edecek gibi görünüyor.

Aktris 31 Mayıs’ta Yayında! Disney Plus’ın Yeni Türk Dizisi!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu