Dijital Platformlar

Ekşi Sözlük’e Erişim Engeli! 21 Şubat’ta erişim kapatıldı.

Ekşi Sözlük erişim engelleme kararı ile karşı karşıya.

Ekşi Sözlük’e Erişim Engeli! 21 Şubat’ta erişim kapatıldı. İşte detaylar.

Türkiye’nin en popüler çevrimiçi platformlarından biri olarak adlandırabileceğimiz Ekşi Sözlük erişim engelleme kararı ile geçtiğimiz gün karşı karşıya kaldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Site Bilgileri Sorgu Sayfası‘nda da görülen kararı,  Sözlük CEO’su Başak Purut Twitter hesabı aracılığıyla kullanıcılarına duyurdu.

Çevrimiçi platformda “olan biten” başlığında da “ekşisözlük” hesabı tarafından “Merhaba, erişim engeli konusunda bir karar olduğunu gördük ancak ayrıntısı hakkında bilgi sahibi değiliz, yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. Bilgi aldıkça paylaşacağız.” ifadelerinin kullanıldığı bir paylaşım yapılarak kullanıcılara da durumu açıkladılar.

Bahsi geçen erişim kısıtlama kararı şimdilik tüm operatörler tarafından uygulamaya koyulmamış gibi göründüğünü belirtmemiz gerekiyor. Turkcell, Turkcell Superonline, Vodafone gibi operatörler üzerinden bağlantı sağlandığı zaman Sözlük’e erişim şu an için hala devam ediyor. Türksat abonelerinin ise Sözlük’e erişemediği belirtilenler arasında bulunmakta. Türk Telekom abonesi olan Ekşi yazarlarının da siteye VPN ile bağlanabildiklerini belirten paylaşımlar yaptıkları gözlemlenenler arasında yerini alıyor.  Sözlük’e erişmek isteyen kullanıcıların siteye girdikleri zaman karşılarına aşağıdaki gibi bir mesaj çıkmakta.Ekşi Sözlük

Ekşi Sözlük erişim engelleme kararının gerekçesi nedir?

Sözlük erişim engelleme kararının hangi gerekçeyle alındığı belirsizliğini koruyor herhangi bir açıklama hala CEO tarafına iletilmemiş. Konuyla ilgili olarak şu an için bir açıklama yapılmış olmaması da kullanıcıları endişelendirmekte.

“EkşiSözlük” CEO’su Başak Purut, kararın nedenini araştırdıklarını ve yetkililerden edinilen bilgilerin paylaşılacağını belirtti. Bu süre zarfında henüz Ekşi Sözlük’e erişimi engellemeyen operatörlerin de engeli uygulamaya koyması beklenenler arasında yerini alıyor.

TikTok Kitlesini Instagram’a Taşımanın 5 Yolu!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu